21. srpna 1969 si obyvatelé České republiky připomněli výročí začátku okupace vojsky Varšavské smlouvy. Po celé zemi se konaly demonstrace, výjimkou nebyl ani Jablonec.
Ze zprávy Okresního národního výboru vyplývá, že takzvané výtržnosti začaly na území okresu v noci z 20. na 21. srpna. Ve Velkých Hamrech, Držkově a Jablonci se přes noc objevily nápisy proti politice KSČ. V Lučanech n. N. roznášeli letáčky z domácí tiskárny. Na Suchých skalách, na Pantheonu a vyhlídkové věži v Kořenově vyvěsili lidé velké státní vlajky, spuštěné smutečně na půl žerdi, a černé prapory. Ty se objevily i v Jablonci, na staveništích Pozemních staveb na sídlišti Šumava a přístavbě elektrárny v Zeleném údolí. Dopoledne se sešlo shromáždění v Desné, aniž by vzbudilo větší zájem Sboru národní bezpečnosti.
V poledne se okresem rozezněly sirény. V Jablonci použili protestující zřejmě ruční sirénu z automobilu. Na nádvoří podniku LIAZ hromadně houkaly ještěrky, v Tanvaldě nespokojení občané spustili sirénu patřící městu. Tamtéž houkaly lokomotivy stojící na nádraží.
Během odpoledne se na Mírovém náměstí a přilehlém okolí začaly srocovat davy lidí. V 19 hodin se protesty blížily k vrcholu. „Postupně se shlukovali mladí lidé, z nichž převážnou většinu tvořili „vlasatci“ a cikánská mládež. Začalo pískání, vyvolávání hesel a různé výkřiky se snahou provokovat,“ stojí ve zprávě. Podobně tendenčně a podlézavě lživé informace chodily na ústředí KSČ z mnoha okresů, ne–li ze všech.
Po hodině protestů dochází k násilné eliminaci. SNB, jednotky Lidových milicí a armády odpálily slzné granáty a na rozehnání demonstrace povolávají dva hasičské vozy. Demonstrující házeli na ozbrojené složky co jim přišlo pod ruku.
Vzduchem se míhají i dlažební kostky. „Vzhledem k tomu, že šlo převážně o mladé svedené lidi, bylo postupováno rozumně, v žádném případě drasticky a tvrdě,“ pokračuje zpráva. Bezprostředně poté však přiznává i bití obušky.
Ten den zadrželi příslušníci SNB šestnáct osob podílejících se na demonstraci.
Článek vznikl podle materiálů z archivu Václava Vostřáka, zastupitele města Jablonce.