V Libereckém kraji přebírá vládu nová mutace koronaviru omikron. Podle hygieniků dominuje nejvíce na Semilsku a Českolipsku. „Již nyní je 80 procent všech záchytů právě s variantou omikron,“ potvrdila ředitelka krajské hygienické stanice Jana Loosová.

Krajský úřad předpokládá, že omikron naplno nastoupí během příštích dvou týdnů. Protože je tato varianta extrémně nakažlivá, musí se počítat s problémy hned v několika oblastech. Klíčová situace se odehraje v hromadné dopravě. „Připravujeme varianty jízdních řádů, prioritou jsou spoje do zaměstnání a do škol. Pokud bude nemocnost mezi řidiči narůstat, budeme muset zbytné spoje redukovat,“ popsal náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Richter.

Problémy v dopravě zažili cestující na Českolipsku už v uplynulých týdnech, podle kraje se situace zřejmě ještě více zdramatizuje. „V Praze už jízdní řády mění, pravda, nemocnost je tam dalece vyšší než v Libereckém kraji. Problémy se nám nevyhnou,“ podotkl Richter.

Online reportáž

Hygienici potvrdili zprávy o vyšší infekčnosti omikronu. „Mírně nám klesají počty onemocnění na Českolipsku a Novoborsku, ostatní obce kraje se ale rapidně zhoršují. Nejhůře je na tom v této chvíli Turnov,“ sdělila Loosová. V Libereckém kraji je za posledních sedm dní nemocných 996 lidí na 100 tisíc obyvatel. Reprodukční číslo je na hodnotě 1,25, což znamená, že deset lidí nakazí skoro 13 dalších.

Aktuálně je v kraji uzavřeno 25 tříd a tři celé školy, což je oproti minulým týdnům pokles. Pozitivní testy vyšly v uplynulém týdnu 333 žákům a 28 zaměstnancům. Podle hygieniků není rozumné, že vláda nakázala testování ve školách jen jednou týdně. „Ještě minulý týden byl omikron v menšině. A tento týden se situace ukáže v plné síle,“ vysvětlila Loosová.

Právě děti jsou častým terčem omikronu. Nemocnice se podle přístupných dat ze zemí, kde omikron už nějakou dobu zuří, musí na dětské pacienty připravit. „Nejmladší věkové skupiny omikron zasáhne, a to i kvůli nízké proočkovanosti,“ potvrdil primář oddělení ARO krajské nemocnice Dušan Morman.

Ilustrační foto.
PCR testování v Libereckém kraji zatím nevázne, místa jsou

Nemocnice se připravují na situaci, kdy se budou plnit dětskými pacienty s omikronem. Podle lékařů sice nebudou ležet na odděleních JIP, ale kyslík budou některé potřebovat.

Aktuálně v páteřních nemocnicích Libereckého kraje počty hospitalizovaných s covidem klesají. V pondělí bylo na umělé plicní ventilaci napojeno 19 lidí, na vysokoprůtokovém kyslíku 19 a na kyslíku 57 pacientů. „V prognózách ale musíme být opatrní, nemocnice další péči opatrně obnovují. Ale musí být připraveny na to, že se situace může ze dne na den rapidně změnit,“ doplnil Richter.