Myslíte si, že jste dobrá novinářka?
Snad ano. Tedy, stále se mohu lidem podívat zpříma do očí.

Co říkáte na to, že si budou muset utáhnout opasky i známí sportovci jako např. Jaromír Jágr. Možná se vám nebude zdát můj dotaz důležitý, ale vzhledem k tomu, že se tím zabývá i TV NOVA nezlehčovala bych to. To se týká např. i jabloneckých fotbalistů atd. Myslíte, že rozšíří řady nezaměstnaných?
Utažení opasku Jaromíra Jágra si nějak neumím představit, neboť neznám jeho stávající smlouvu a výhled do budoucna. Spíše mě tíží, že si rozpočet budou muset upravit úplně obyčejné rodiny. A řada z nich už musela i teď před svátky, Výpovědí z práce bylo i na Jablonecku dost. Vrátím-li se k Vaší otázce, tak poměr mezi nezaměstnanými lidmi ze sklářství a bižuterního průmyslu a možnými nezaměstnannými fotbalisty je nesrovnatelný.

Na Slovensku žije mladá rodina, která má těžce nemocného synka, jehož léčbu není schopna ufinancovat. Matka se proto rozhodla k zoufalému činu. Nabízí své orgány k transpantaci. Od včerejška musím myslet jen na ně. Myslíte, že by se prostřednictvím novin nedala vyvinout aktivita, která by vedla k nápravě takto hanebné role státu vůči nemocnému? Ikdyž se jedná o SR, pobuřuje mě a cítím úžasnou bezmoc. Ani smečka hyen by si nepočínala tak bezcitně! Co myslíte?
Těžký příspěvek na jednoduché odpovězení. Pokud by byla rodina alespoň v dosahu jabloneckého okresu, rady bych si věděla. Přiznám, že Slovensko je nad naše síly. Z malinkého okresu v republice zacílit na účinnou pomoc nevidím jako reálné. Přesto mi rozhodně více napište na lenka.strihavkova@denik.cz, zkontaktovala bych se s naší centrální redakcí. Složitých situací podobného charakteru je v dalších rodinách spousta, ne všichni se ale svěří.

Již řadu let jsem pravidelný čtenář Vašich novin. Ranní káva a Jablonecký deník je můj rituál na začátek dne. Vaše noviny jsou fajn, redaktoři také. Hlavně glosy, ty jsou super!!! Je vidět, že Jablonecký deník má výborné vedení. Přeji celému kolektivu krásné vánoce, šťastný nový rok a v práci samozřejmě samé dobré zprávy pro čtenáře a zajímavé náměty na reportáže.
Moc děkuji za Vaši přízeň, které si nesmírně vážíme. Každý z nás má svůj ranní rituál a jsem ráda, že výsledek naší práce patří k tomu Vašemu. I Vám přeji krásné Vánoce za celý kolektiv redakce.

Jsou některá témata, o kterých se ti ze srdce píše lépe? Na ta, co hůře se v předvánočmím čase neptám:-) A ještě jeden dotaz: Když o všem v deníku informujete, kde se co k Vánocům koná, kde co lze nakoupit apod., stíháš dárečky a akce sama pro sebe? Krásné a pohodové Vánoce.
Když se někomu podaří pomoci, je to vždycky krásná práce. Ale někdy je to velmi složité, nejsme v roli soudců a vždy musíme pátrat po odpovědích i na druhé straně. Jsem nesmírně ráda, že k nám mají lidé důvěru a přijdou se svěřit s tím, co je trápí. Ale bohužel někdy až naposledy v řadě, třeba po nabytí právní moci exekuce nebo dokonce po exekučním zásahu. I kdyby byla neoprávněná, už je pozdě. Dárečky stíhám, připravuji v předstihu. I Tobě hezké a klidné Vánoce.

Jak si v redakci rozdělujete náměty na reportáže? Měla jste třeba někdy téma reportáže, do které se Vám nechtělo, protože Vám to šlo proti srsti? Poslední otázka. Jak se vyrovnáváte nebo jak to zvládáte, když čtenářům musíte sdělit třeba tragickou dopravní nehodu nebo jinou tragédii. Děkujeme! Přejeme Vám krásné svátky a mnoho úspěchů.
Představa rozdělování reportáží je krásná, ale v praxi to tak rozhodně není. Každý musí přicházet s náměty na reportáž a dostatečně vyargumentovat, proč právě o tomto tématu by se mělo psát. To řešíme na raních poradách. Osobně mi proti srsti jsou násilné trestné činy, ale musím se s tím vyrovnat a pokud je potřeba, napsat i o vraždě. Pokud máte zájem, přečtěte si moji reportáž připojenou za zprávou. Zde je link
http://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/strilel-a-pak-si-sahl-na-zivot20080228.html
Při informování o tragických událostech se nejen přísně držíme faktů, ale dbáme i na etický přístup, a to především k obětem a jejich příbuzným. SPZ na autech by měly být nečitelné a jména, přestože je často známe, v žádném případě nezveřejňujeme.

Zajímalo by mě kolik je ve Vaší redakci redaktorů, fotografů a dalších lidí. Také jak probíhá běžný den v redakci.
Přímo v jablonecké redakci je mimo mne sportovní redaktor a dva zpravodajové. To jsou kmenoví lidé. Mimo to máme externisty. Fotoreportéři jsou dva na celý Liberecký kraj. Celý kraj také spravuje distributorka. Do redakčního kolektivu patří i dvě inzertní poradkyně a hospodářka. Startujeme ranní poradou v úzkém kolektivu redaktorů, jednou týdně se scházíme všichni.

Zajímalo by mě jestli je p. Pelta spolumajitelem jabloneckého deníku, když otevřu noviny tak tam není nic jiného než fotbal, a to i když nehrajou. Ostatní sporty tam mají tak malé článečky, že se znich nic pořádně nedozvíte, a nebo se tam kůli fotbalu nevejdou. V jabloneckém okrese je tolik sportovních oddílů, které by si zasloužily víc pozornosti než fotbal, už jenom proto, že jejich členové podávají daleko lepší a cennější výsledky, a to v daleko horších podmínkách jak sociálních tak finančních, a to nemluvě o tom, že za to nedostanou žádnou finanční odměnu ani uznání aspoň ve vašem deníku. Měli byste se raději věnovat ve sportovní redakci těmto oddílům a dát veřejnosti vědět, že tu máme třeba medailistku z MS a ME.
Výhradním majitelem společnosti VLTAVA-LABE-PRESS a.s., do níž patří Jablonecký deník, je Verlagsgruppe Passau. S panem Peltou nemá koncern nic společného. Jablonecký deník není sportovním deníkem, takže na jeho stránkách najdete i jiné informace, než je fotbal. Právě dnes se dozvíte o malých judistech, basketbalistech či hokejistech z Jablonecka. Pokud máte o medailistce informace, které nám unikly, prosím, napište na jablonecky@denik.cz více.

Věnovala jste se nějakému sportu intenzivně? Jaký sport patří mezi Vaše oblíbené. Tedy předpokládám, že sportujete.
Pokud se dá společenský tanec (standart a latina) považovat za sport, tak osm let závodně. Současně jsem ještě za Slávii hrála kuželky. Teď už sportuji jen rekreačně, v zimě lyže, sjezdovky i běžky, a v létě si ráda vyjedu na kole.

Kolik berete?
Přece jenom za dobrý pocit z vykonané práce si na nákup dojít nemohu. Vybavuje se mi notoricky známý projev Milouše Jakeše: "Podívejte se kolik berou, taková Zagorová, Jandové…" Bohužel ale otázky tohoto typu pokládám za nevhodné, nezlobte se.

Stíháte při Vaší časově náročné práci péct cukroví? A jak trávíte Štědrý večer máte nějaký rituál nebo specialitu?
Peču, peču a po nocích. Letos deset druhů, ale měla jsem pomocníky. O atmosféře na Štědrý den u nás doma jsem odpovídala již na jinou otázku.

Paní mladá šéfredaktorko, jaké nové žurnalistické poznatky jste uplatnila ze svého vysokoškolského studia, které, jak vím, právě dokončujete na novinářské fakultě v Brně?
Díky za oslovení "mladá", hned se mi bude lépe vstávat. Od pedagogů, kteří nám přednášejí, se snažím neustále reprodukovat informace svým kolegům. To považuji za velmi cenný přínos, posouvat i redaktory v Jablonci v jejich práci výš. Snad se mi to daří.

Bude Vaše redakce pořádat opět akce typu Snídaně s Deníkem nebo Den s Deníkem? Koláčky na těchto akcí byli výborné. A nejen koláčky!
Předpokládám, že do ulic s koláčky a novinami rozhodně opět vyrazíme, ale vzhledem ke klimatickým podmínkách až na jaře. Datum Dětského dne s Jabloneckým deníkem a útulkem Dášenka, opět v Lučanech, už vím, a to v sobotu 30. května. O termínech dalších akcí ještě není rozhodnuto, neboť jsou centrálně provázané.

Těšíš se na Vánoce Leni? Já ne, já se těším na jaro, ale přeju vám všem pohodové a klidné svátky a hodně zdraví do nového roku.
Děkuji za přání svému bývalému kolegovi z jablonecké televize. Jiří, jaro je rozhodně super, protože po něm už bude léto, ale ten rozsvícený stromeček, vonící cukroví a chvíle odpočinku mají přece jen něco do sebe, nebo ne?

Odkud pocházíte? Myslím, že nejste z Jablonce, snad jste se o tom i zmiňovala, ale nemohu si vzpomenout. Díky za odpověď, i když kladu velmi osobní otázku.
Nejsem křtěná ani Jizerou, ani Nisou, ale Vltavou. Narodila jsem se na pražských Vinohradech. Do Jizerských hor jsem se přestěhovala před jedenácti lety, před sedmi lety do Jablonce.

Ahoj Leni, chtěla bych Tě moc pozdravit, popřát Ti krásné svátky a zeptat se, jestli vedle práce, studia a rodiny zvládáš i nějakou tu přípravu na Vánoce, jako procházku s vonícím punčem po trzích, nakupování dárků, pečení či jen obyčejné těšení se …?
Moc děkuji za pozdrav své spolužačce ze studií. A přeji Ti, Pavlo, také krásné svátky. Na trhy jsem měla letos v plánu zajet do Prahy a projít si zlatou cestu, nějak to nevyšlo, ale medovina v Jablonci byla stejně chutná. Jen mě mrzí, že poprvé, co jsem tady na horách, nejsou vílé Vánoce. Už jsem na sníh zvykla. Dárky systematicky kupuji od podzimu, ale schovávat je musím v práci, protože mám doma všetečky, malé i velké… Ale na druhou stranu mi v přípravách hodně pomáhají a to jak v těch příjemnější - tedy pečení a zdobení, tak v těch méně sympatických, jako je úklid.

Milá paní redaktorko, příjemně jste mě překvapila, držím palce a posílám mnoho srdečných pozdravů do Jablonce!
Téměř to vypadá na pozdrav z daleka, třeba až z Prahy. Podle jména bych dokázala identifikovat dávno ztracený kontakt. Pokud se nemýlím, napiš mi na lenka.strihavkova@denik.cz

Jaká jste šéfová? Nemusí být na takové pozici tak trochu despota, zvlášť, když jste ženská? A netrpí vaše soukromí? Čeho se v práci nejvíc bojíte - že nevyjdou noviny?
Na otázku první by Vám měli odpovědět kolegové redaktoři, ale myslím, že demokratická, snad někdy až příliš. Vládnout silou se nevyplácí. My nejsme sestava individualistů, ale soukolí, pokud jedno kolečko vynechá, musí se to sousední ochotně a automaticky posunout a popohnat stroj dál. Ale na druhé straně žádné kolečko se nemůže jen tak vézt a nechat práci na ostatních. Moje soukromí časově rozhodně trpí, ale na druhou stranu i žena má být ve své práci spokojená. Pokud chodí z práce naštvaná, pak se to na rodině odrazí ještě víc. A čeho se bojím? Že klekne internet, přes který noviny vyrábíme. Ale i to se dá řešit a síť nevypadne v celém okrese najednou.

Dobrý den, dodržujete nějaké vánoční zvyky a tradice?
Na stole nechybí nikdy vánočně ozdobená sklenice se zrním a česnekem, a čerstvé květiny. Pro pobavení a ukrácení čekání na večer lijeme olovo (moc sice tavení nevoní, ale chvíli se to dá vydržet). Pak si vymýšlíme, co by ty tvary mohly znamenat. Jen mi ten synek trochu odrostl a začínají jej zajímat trošku dospělejší věci.

Nejprve dík za Vaší práci a podíl na podobě Deníku. Práce šéfredaktorky je jistě velmi náročná, ale jste žena a očekává se, že zvládnete i práci v domácnosti. S tím souvisí má otázka - máte nějaký Váš speciální recept na vánoční cukroví nebo jídlo, které připravujete na Štědrý den?
Moc děkuji za pochvalu, příjemné pohlazení po duši, ale bez kolektivu, jaký vedu, by to nešlo. S recepty mám notýsek a myslím, že se v něm vyznám jen já. Drtivá většina cukroví je podle maminky. Doma nám chutnalo, tak si myslím, že bude chutnat i mé rodině. Štědrý den je zcela tradiční - rybí polévka, smažený kapr (pro syna drůbeží řízek) a bramborový salát, moučník - jablkový závin. A hlavně klídek, všechno připravit den předem a 24. jen tak lenošit a navštěvovat se.

Začnu trochu vánočně. Kdo u vás doma nosí na Vánoce dárky?
No přece Ježíšek.

Všechny zprávy, které přinášejí centrální deníky, seženu rychleji a většinou lépe jinde. Myslíte, že je regionální deníky časem atraktivitou převálcují?
Neklademe si za cíl prostřednictvím regionálních zpráv převálcovat centrálu, ale nabídnou čtenářům informace z regionů, které v jiných denících nemají šanci najít. A to ve všech směrech. Ve sportovní části najdete výsledky z okresních soutěží, často doplněné i fotografií. Servisní přehled o konání kulturních akci se snažíme připravovat pestrý a vyčerpávající. Se zpravodajstvím se dostaneme i do malých obcí. Myslím, že v kombinaci s internetovou podobou deníku nabízíme zajímavý produkt. Právě tam je naše rychlost v porovnání s centrálními deníky vysoká.

Proč jste se nechala ostříhat, je to dost radikální změna.
Vlasy dorostou… Od malinka jsem většinou chodila na hodně krátko, takže se zřejmě vracím do dětských let… Změna je to možná radikální, ale cítím se podstatně lépe.

Jste vystudovaná novinářka? A myslíte si, že je to nutné mít žurnalistické vzdělání pro práci novináře?
Zatím ne, ale mílovými kroky se blížím do cílové rovinky. Mám před sebou jednu zkoušku, bakalářskou diplomovou práci a čtyři státní zkoušky. Nutné žurnalistické vzdělání pro práci novináře není, ale je rozhodně výhodou, neboť pochopíte souvislosti od historie médií, kultury národa až po praxi, včetně etiky.

Pečete na Vánoce hubník? Pokud ano, pak sladký, nebo slaný? O celostátní soutěž Hamrovský hubník jste v minulosti projevovali živější zájem, než o letošní, rekordní.
U nás od trouby většinou nastydnete… Ne dělám si legraci, cukroví peču a během roku se jen výjimečně stane, že není třeba bábovka nebo koláč po nedělním obědě. Ale hubník mi moc neučaroval. Co se týká hub, tak řízky vítězí a za nimi v těsném závěsu míchanice či zapečené s těstovinami. O soutěži Hamrovský hubník jsme většinou informovali dopředu, ale na velikost místnosti se návštěvnost následně dostala přes kapacitní možnosti. Ale věhlas soutěže je takový, že o zájemce nemáte nouzi.

Budete přinášet víc rubrik pro ženy?
Na vymezených zpravodajských stranách, které připravujeme v jablonecké redakci, příliš místa na speciální rubriky pro ženy není. Tematické přílohy zpracovává centrální pražská redakce. Při nejbližší pracovní poradě bude reprodukovat Váš požadavek.

Co je na vaší práci nejtěžší … lidi nebo slova?
Lidé, protože jsou to právě lidé, kteří z úst vypouštějí slova, která zraňují. Ale na druhou stranu i hladí.

Hledala jste jako dítě vánoční dárky ještě než "přišel Ježíšek"?
A jéjej. Prošmejdili jsme s bratrama vždycky celý byt. Vetšinou marně. Rodiče byli prozíraví a všechno měli schované i sousedů v košíku.

Vánoce jsou časem splněných snů. A také časem přemýšlení o těch, které se nikdy nesplní. Jaký je ten Váš velký sen, o kterém tušíte, že se asi nikdy nevyplní?
Také bych si někdy přála chytit zlatou rybku. Mám přání, o kterém vím, že se v žádném případě nemůže splnit. Implantovat mému manželovi hlasivky, aby opět mohl mluvit.

Jaké máte vzdělání, proč neuvádíte svůj titul? A proč v novinách neuvádíte tituly ostatním?
Mám ekonomické a oděvní vzdělání. Na použití vysokoškolského titulu nemám dosud právo. Ve zpravodajství se v drtivé většině tituly u jmen neuvádějí. Není to však proto, že bychom si nevážili dosaženého vzdělání respondentů. Museli bychom vyjmenovávat pak všechny dosažené tituly, kterých člověk dosáhl. V případě některých lidí by celkový výčet vydal na několik řádků a k tomu ještě funkci či postavení.

Proč vám nejde spustit videopředstavení?
Startujeme přesně ve 14.00. Pak bude viditelná naše prezentace.

Půjdete na půlnoční a kam? Chtěl bych se s vámi potkat …
Ano, opět se vyrazíme. Tradičně jezdíme do kostelíku sv. Josefa v Loučné, kde je betlém v životní velikosti. Vynechali jsme jen loňský rok, protože manžel byl po autohavárii. Ale letos se určitě chystáme s celou rodinou.