Jablonec n. N./ Bulvární fotoreportér zaměřený na skandální a senzační snímky ze soukromí osobností.
Tak charakterizuje pojem paparazzi slovník Akademie věd. Tak fotografoval a snímky s tímto dovětkem v závorce nabízel k prodeji podle svých webových stránek ředitel Městské policie v Jablonci Pavel Onodi.
„Jsem schopen v oblasti fotografie a videa působit kdekoliv a kdykoliv, i mimo území ČR. Disponuji prověrkou NBÚ na stupeň TAJNÉ,“ propaguje v nabídce své živnosti.
Podle ceníku služeb pořídí snímky v hodinové mzdě 300 korun v době od 6.00 do 22.00 h.
V noci na přání vyrazí do terénu s dvousetkorunovým příplatkem. Kdo bude v této době místo něj zastávat post šéfa strážníků neuvádí.
„Možnost vedle zaměstnání podnikat se řídí u strážníků zákoníkem práce,“ uvedl tajemník MěÚ v Jablonci Jiří Nesvadba. Vždy je třeba souhlas zaměstnavatele.
„Tento případ je mimo moji kompetenci. Mne žádají jen zaměstnanci úřadu.“ O povolení provozovat živnost a současně pracovat v hlavním poměru měl žádat Onodi starostu.

Onodi stránky během dne stihl změnit

Během pátrání Deníku po živnosti šéfa strážníků jej někdo přičinlivě varoval.

Zmizel údaj o nabídce paparazzi a přibylo oznámení, že podnikání bylo 1. ledna 2008 ukončeno. Stalo se tak bezprostředně po rozhovoru Deníku se starostou Petrem Tulpou v pátek dvě hodiny po poledni.
Starosta sdělil, že Pavel Onodi jej o souhlas se souběhem podnikání nepožádal s tím, že jej po ukončení kvartálu zastaví. Co všechno je, nyní už bylo, předmětem nabídky, starosta nevěděl. „Předpokládám, že něco s grafikou,“ uvedl.
Na informaci, že jde také o nabídku paparazzi snímků a fotografií nevhodných pro mladistvé, starosta řekl: „Pokud to tak je, tak skončil.“
Eventuální výmluva, že jako majitel webových stránek www.digi-paon.eu na jejich existenci pro nával práce zapomněl, Pavlu Onodimu neprojde. V ukázce nejlepší foto měsíce nechybí ani únor ani březen 2008.
Ty, kteří pořizují snímky jako paparazzi, řada fotografů odsuzuje. „Je to mimo oblast mého chápání,“ uvedl renomovaný reportážní fotograf Jan Šilpoch s tím, že takovou prací se slušný fotograf nezabývá. „Osobně bych ho ani fotografem nenazval,“ dodal.
Ještě přísnější pohled má na práci paparazzi pedagog Katedry mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity v Brně Rudolf Burgr.
„Při pořizování fotografií pro bulvární média musí často autor porušit etické zásady, potažmo i právo na ochranu osob a jejich soukromí,“ konstatuje Burgr s tím, že může jít až o přestupky či trestné činy.
Podle jeho soudu se rozhodně nabídka takových snímků v soukromém podnikání neslučuje se současně vykonávanou prací ředitele městské policie. „Pokud ano, tak je to více než podivné,“ dodal pedagog.