Operace srdce, přesněji implantace životně důležitých kardiovertrů, se opět provádějí v Krajské nemocnici Liberec.
Tyto operace byly zastaveny minulým vedením nemocnice z finančních důvodů. Jedna operace totiž nemocnici původně stála až 1,3 milionu korun.
„Po prověření dodavatelských smluv jsme nalezli dodavatele, který kardiovertry nemocnici prodává za cenu, která je v řádu sta tisíců levnější, než kardiovertry, které jsme používali doposud,“ uvedl pro Deník ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný.
Kardiovertry jsou přístroje, které v případě srdeční dysfunkce samy vyvolají lehký elektrický impuls. Tento impuls uvede srdce zpět do správné frekvence stahů. Přístroje jsou životně důležité pro pacienty s fibrilací srdečních komor.
Pokud pacient není vybaven kardiovertrem, tak je v případě srdeční fibrilace bez rychlé odborné pomoci přímo ohrožen jeho život. Jak uvedl ředitel nemocnice Luděk Nečesaný, ani po dobu, kdy byly operace zastaveny, nebyl tímto krokem nikdo ohrožen na životě.
„Operace prováděla nemocnice v Praze, takže pacienty čekal pouze transport do Prahy,“ upřesnil ředitel. Snížením ceny za operaci se liberecká nemocnice stala konkurenceschopnou.
Výrazným snížením ceny při dodržení vysoké kvality došlo k navýšení celkového počtu operací, které budou v tomto roce v Liberci provedeny.
Místo původních třech desítek operací tak v Liberci bude operováno téměř o dvě desítky pacientů více.
Postup liberecké nemocnice si chválí také největší pojišťovna v zemi. „Naším cílem je nasmlouvat pro naše pojištěnce co nejkvalitnější péči. Prvořadá je tedy kvalita, ale samozřejmě hledíme i na cenu a sledujeme ekonomický efekt. Jinak by brzy chyběly peníze na léčení některých vážných chorob,“ uvedla tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Tereza Květoňová.
„Na případu liberecké nemocnice je dobře vidět, že je v moci vedení nemocnic jejich hospodaření zlepšovat i bez nesystémového přilévání dalších a dalších prostředků z veřejného pojištění. Ušetřené peníze se pak mohou využít pro léčbu ostatních pacientů a onemocnění,“ doplnila tisková mluvčí VZP Tereza Květoňová.