Jde o budovu u samého východu z nemocnice u Klášterní ulice, kde byla před lety restaurace. Naposledy tu sídlila firma Neli servis s.r.o. Ta dnes funguje v jiné části nemocnice. Do objektu se nastěhuje krajské operační středisko.

K dispozici tam mají mít operační pracovníci prostor o výměře asi 80 metrů čtverečných. „To je velká změna, protože v současné době pracují na ploše ani ne poloviční," vysvětluje mluvčí ZZS LK Lenka Markovičová.

Sanitky zůstanou na Husově třídě

Sanitky se ale stěhovat nebudou. „Technika i záchranáři zůstanou na Husově ulici, kde mají dostatečné zázemí. Navíc se do ní přesune agenda z vedlejší budovy v Klostermannově ulici, která bude posléze vrácena Libereckému kraji," podotkla Markovičová.

O rekonstrukci budovy v areálu nemocnice pro účely operačního střediska záchranky se hovoří už dlouho. „Původně měl být zrekonstruován celý objekt, nakonec jsme se ale dohodli na úsporné variantě, která bude pro potřeby záchranné služby dostačující. Znamená to, že nezbytné opravy se dotknou jen prvního patra objektu," řekla Zuzana Kocumová, která vede na kraji resort zdravotnictví.

Čeká se na dodavatele

Stavební práce začnou ve chvíli, kdy bude ukončeno výběrové řízení na dodavatele stavby, které bylo v minulosti už jednou zrušeno.

„K požadované úpravě prostor má dojít nejpozději do konce tohoto roku, do provozu by mělo být krajské operační středisko uvedeno v lednu roku příštího," doplnila Markovičová.

Technologie už je nakoupena

Vybaveno bude nové operační středisko už moderními technologiemi, díky kterým se rovnou napojí do národní informační sítě integrovaného záchranného systému.

Náklady na stavební úpravy odhaduje kraj na osm a půl milionu. Technické vybavení má podle ZZS LK přijít na milionů třicet.