Opěrná zeď pod letohrádkem na Pantheonu, součásti hradu Vranov, na Malé Skále hrozí zřícením. Blíží se zima a asi se nestihne provézt důkladná oprava.

„Zeď se tam boulí, sledujeme to již tři roky. Rozevírají se spáry a zeshora se propadá zemina,“ popsal Jan Benc, stavební technik společnosti Discovery Tours, která je pronajímatelem skalního hradu Vranov. Havarijní stav potvrdil i statik.

Do vznikajících dutin ve zdi se valí hlína, na nádvoří u opěrné zdi se tvoří díry o rozměrech metr na půl metru. Za rapidně zhoršující se situaci může i deštivý závěr léta.

Podle Bence nemůže opěrná zeď vydržet nastávající zimu. „Sníh tady vytváří ohromný tlak, při tání staré drenážní trubky neplní svůj účel. Zeď by prostě spadla,“ poznamenal Benc.

Obec chce ještě do konce roku, lépe řečeno nástupu zimy, provézt alespoň dílčí opatření. „Stav zdi se vyhrotil během chvíle. Musíme situaci hodně rychle řešit. Ale velká akce se před zimou nestihne,“ uvedl Jiří Nejedlo, starosta Malé Skály.

Obec naráží i na problémy kolem finanční krize a šetření státu. Peníze na rychlou velkou opravu prostě letos nesežene. Zeď se proto musí alespoň zabezpečit.

„A začneme doslova škemrat o peníze na všechny strany. Každopádně chci celou záležitost ještě dořešit, nechci nechat celý problém na budoucím vedení obce,“ připomněl Nejedlo fakt, že v křesle starosty po volbách končí. Obec proto jedná s památkáři, pronajímatelem hradu a statiky o vhodném zabezpečení. Náklady na kompletní rekonstrukci se šplhají do miliónů.

V prudkém srázu pod opěrnou zdí je zákaz vstupu, nevede tudy žádná turistická stezka. Přesto existuje riziko, že by padající zeď mohla znamenat riziko pro náhodně procházející osoby.

Kusy zdi a kameny by ale podle Bence neohrozily zahrady a domy v podhradí. „Hlavní problém by bylo prodražení celé akce. Přístupová cesta na Pantheon je jen pro pěší, technika by mohla dojet jen asi tři sta metrů ode zdi. Všechno by se muselo nosit ručně,“ doplnil Benc. Podle jeho názoru by se po zřícení zdi rekonstrukce několikanásobně prodražila.

Do ohrožení by se podle Bence, který je zároveň stavebním inženýrem, nedostal ani objekt letohrádku někdy označovaného jako kaple. „Zeď vlastně drží jen nádvoří. To by se ale mohlo významně sesunout,“ doplnil Benc.

Obě strany ale věří, že ke katastrofickému scénáři nedojde. „Budeme tlačit, aby se do zimy stihlo udělat maximum pro záchranu,“ tvrdí jak Benc tak starosta Nejedlo.

O hradu a Pantheonu

Strážní hrad Vranov, rozkládající se na úzkém a strmém pískovcovém útesu nad pravým břehem Jizery, byl založen Heníkem z Valdštejna okolo roku 1425, ale už na začátku 16. století se uvádí jako pustý.

Včetně předhradí zaujímá délku téměř 400 m a v současné době je považován za nejdelší a nejkomplikovanější skalní hrad v České republice.

Největších změn doznal v první polovině 19. století, kdy panství koupil textilní podnikatel František Zachariáš Römisch. Ten dal ve zříceninách i blízkém okolí umístit romantické pomníky a mohyly oslavující význačné spisovatele a básníky, legendární hrdiny, české panovníky a vojevůdce.

Celé bývalé hradiště nazval Pantheon. Dodnes se v areálu zachovala Síň tří císařů na památku vítězství spojeneckých vojsk nad Napoleonem v bitvě národů u Lipska 1813 a spousta spletitých cestiček, jeskyní či pamětních desek. Dominantou Pantheonu je novogotický letohrádek s břidlicovou věžičkou z roku 1826. Pod skalní stěnou se nachází tesaná hradní studna, odkud vede cesta k vyhlídce Zahrádka, vypínající se šedesát metrů nad hladinou řeky.