A to i ve skupinách lidí, které nesou zodpovědnost za své okolí. „Šlo doslova o alarmující výsledky nezodpovědného chování lidí ovlivněných alkoholem,“ poznamenala mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.

Jedním z nejkřiklavějších případů prvního prázdninového měsíce se stala žena, kterou silně opilou potkal její kamarád v ulici Dvorská. Když viděl, že opilá žena není schopna srozumitelně hovořit, natož vnímat své okolí ani svou pětiletou dceru, zavolal na dispečink jablonecké městské policie.

Žena nadýchala 3,86 promile alkoholu v krvi. Kamarád opilé matky zavolal babičce holčičky, která si obě odvezla domů. „Žena je důvodně podezřelá ze spáchání přestupku, a tak byla celá věc oznámena na oddělení přestupků jabloneckého magistrátu a vyrozuměn byl i Orgán sociálně-právní ochrany dětí,“ popsal ředitel jablonecké městské policie Roman Šípek.

Na další nezodpovědnou matku narazili strážníci v ulici U Přehrady, kam přizvali i vůz záchranné služby. Jednačtyřicetiletá žena nadýchala 3,48 promile, proto ji přivolaní policisté převezli do nemocnice. To vše sledovaly její dvě děti – šesti a osmileté.

Ale ani muži se nedali zahanbit, zvláště ti, kteří měli po ruce volant. Taktéž v ulici Dvorská si strážníci všimli otevřeného auta, kolem něhož opilecky gestikulovala skupinka lidí. Když spatřila strážníky, od vozu poodstoupila. „Vůz jeden z nich zamkl a všichni předstírali odchod. Strážníci však předpokládali, že se někdo ze skupiny k vozu vrátí a bude se snažit s autem odjet,“ popsal Roman Šípek.

O své podezření se strážníci podělili s kolegy v terénu a sami nedaleko místa čekali na další vývoj. „Už deset minut po deváté zastavila jiná hlídka inkriminovaný vůz na křižovatce ulic Dvorská a Lidická. Řidič na výzvu k zastavení reagoval okamžitě. Strážníci si ověřili totožnost jeho i tří spolujezdců a zaznamenali zpožděné reakce i špatnou artikulaci řidiče. A tak ho vyzvali k dechové zkoušce, která ukázala hodnotu 1,67 promile alkoholu,“ doplnil Šípek. Opakovaná zkouška skončila výsledkem 1,75 promile.

V ulici Na Úbočí zase bílý ford narážel do zaparkovaných vozů. O pět minut později hlídka našla vůz havarovaný a v něm řidiče ukrajinské národnosti, který nadýchal 1,45 promile.

Ani někteří cyklisté nezůstali v konzumaci alkoholu pozadu. Při jízdě z mírného kopce v ulici Průmyslová upadl minulý týden 57letý cyklista na vozovku a utrpěl lehké zranění. „Na místě byl nalezen strážníky, kteří na místo přivolali záchranáře. Ti cyklistu převezli na ošetření do nemocnice,“ doplnila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Muž měl v dechu 2,17 promile.