Podle opoziční ODS se zrušení poplatků jen ve dvou krajských nemocnicích a jejich lékárnách dotkne velmi negativně ostatních nemocničních zařízení a lékáren. Kromě toho opozice poukazuje také na daňovou povinnost pacientů.

„ČSSD by měla pacienty upozornit, že pokud od krajského úřadu přijmou dar formou zaplacených zdravotnických poplatků, měli by platit daně,“ upozornil Jiří Kittner z ODS s tím, že v dokladech, které budou pacienti podepisovat a tím přijímat dar, je napsáno, že se jedná „v podstatě o dar“. „Už vidím starou babičku, jak si celý rok schraňuje doklady a potom s tím jde na úřad vyplňovat daňové přiznání. Senioři jsou skupina lidí, kterých se hrazení poplatků bude nejvíce týkat,“ vyjádřil svůj názor Kittner.

Podle vyjádření ředitele turnovské nemocnice a opozičního zastupitele za ODS Tomáše Slámy se placení poplatků pouze v některých zařízeních nedotkne ani tak nemocnic, jako spíše soukromých lékáren. „Pacienti, pokud budou mít možnost, si léky logicky vyzvednou v lékárně, kde nebudou muset poplatek hradit. Tím ovšem dojde k poklesu tržeb ostatních lékáren, které se mohou stát nekonkurenceschopnými a může nastat situace, kdy je budou skupovat lékárenské koncerny, “ vysvětlil Tomáš Sláma.

Jak doplnil, lékárny totiž budou muset snižovat ceny léků, aby nalákaly pacienty a mohou se propadat do ztráty. To je pak ten správný okamžik, přijde lékárenský koncern a lékárnu odkoupí. Jiří Kittner k tomu pak dodal, že tím pádem poté lékárny zvednou ceny. Situaci přirovnal ke konkurenčnímu boji dopravců na Liberecku, kdy Student Agency vyhrála boj o linku do Prahy s ČSAD Liberec a v momentě, kdy ČSAD ustoupilo, získala Student Agency a zvýšila ceny.

Hejtman však s obavami lékárníků nesouhlasí. Všichni soukromí lékaři nebo lékárníci mají podle něj stejnou možnost, jako kraj. „Mohou být konkurenceschopní tak, že udělají podobný systém a svým zákazníkům poplatek odpustí. Ve Středočeském kraji už se tak často děje,“ podotkl Stanislav Eichler. „Dnes ten poplatek jde do kapes soukromých lékárníků, kteří z něj odevzdávají pouze daň.,“ dodal.

Právě s tím však nesouhlasí Tomáš Sláma. „Systém poplatků v lékárně já vnímám špatně. Zatímco nemocnice a lékaři mají poplatky jako příjem navíc, lékárna dostává za léky o výši poplatku méně peněz od zdravotní pojišťovny,“ vysvětlil Sláma. Pokud kraj od 1. února podepíše smlouvu s krajskými zdravotnickými zařízeními a poplatky bude za pacienty hradit, je to podle opozice v rozporu s rozpočtovými pravidly.

Zastupitelstvo Libereckého kraje totiž ještě neschválilo změnu rozpočtu, která se týká vyčlenění peněz na poplatky. Schvalování bude probíhat až na dalším zastupitelstvu koncem února a ČSSD by chtěla potřebných 32 milionů vzít z rozpočtové rezervy.

Hnutí Starostů pro Liberecký kraj (SLK) vnímá podle vyjádření jejich lídra, Martina Půty, poplatky ve dvou rovinách. Jednak právě jako porušení rozpočtových pravidel a pak i jako porušení předvolebních slibů ČSSD. „Rušení poplatků v krajských zařízeních vnímáme jako diskriminaci lidí v okrajových a odlehlých částech kraje, pro které jsou tato zařízení z ruky. A to chápeme jako porušení slibů,“ uvedl Půta. Kromě jiného se pak SLK, stejně jako ODS nelíbí, že Rada kraje projednala zrušení poplatků bez diskuze s opozicí.