Za letošní cíl si organizátoři veřejné sbírky Zachraňme Kittelovsko vytyčili opravu studánky sv. Josefa na Krásné, jejíž vodu používal k léčení věhlasný doktor Kittel. K její záchraně potřebují přibližně půl milionu korun.

„K rekonstrukci samotné studánky potřebujeme sto tisíc korun, zbylých čtyři sta tisíc by mělo sloužit k úpravě přilehlé cesty a komunikací,“ popsal organizátor sbírky Jan Vokurka ze společnosti Kitl, který vysvětluje i důvod rekonstrukce. „Voda nemá odtok a vsakuje se pod přilehlý kostel a okolní stavby. Další důvod je ten, že pramen je tak volně přístupný, že jej lze lehce znečistit,“ popsal Vokurka hlavní problémy.

Kromě příspěvku do veřejné sbírky mohou lidé od 1. května podpořit opravu studánky také prostřednictvím charitativní akce. „Jedná se o limitovanou edici tří set kusů nápoje Kitl Šláftruňk a Kitl Životabudič. Celá částka za jejich zakoupení, tedy 149 korun, poputuje do kasičky na opravu studánky,“ zmínil Vokurka s tím, že lidé mohou za láhev zaplatit i více.

Zajímavostí jistě také je, že sbírku podpořili jablonečtí umělci. „Třináct studentů vytvořilo více jak osmnáct návrhů, jak ztvárnit Kittelovsko na etiketě,“ informoval ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy v Jablonci Jiří Dostál. Etikety medicinálního vína i sirupu tak zdobí kresby nejen od studentů místní umělecké školy, ale také jejího ředitele Jiřího Dostála a již zesnulého jabloneckého patriota Josefa Scheybala, který sbírce darovala jeho žena.

Slavnostní křest limitované edice proběhne v pátek 1. května na Májové pouti v obci Krásná, kde návštěvníci budou mít jako první možnost výrobky z charitativní edice zakoupit.

Veřejná sbírka na obnovu historického areálu Kittelovsko v loňském roce vynesla čtyřicet tisíc korun. Z této částky se dvacet sedm tisíc použilo na zřízení naučné poznávací stezky po areálu. Naučná stezka obsahuje pět zastavení s informačními tabulemi. Ty jsou rozmístěny mezi Kittelovým domem „Burk“ a kostelem sv. Josefa.

Návštěvníci se dozví informace o životě doktora Kittela, o pověstech, které o něm dodnes kolují, jakož i o památkách a jejich postupné rekonstrukci.
Po celém Libereckém kraji je rozmístěno deset kasiček veřejné sbírky. „Sběrná místa máme například na Šámalově chatě, na městském úřadu v Jablonci nebo v Tanvaldě,“ upřesnil Jan Vokurka.

Současně v areálu Kittelovsko probíhají opravy na rekonstrukci Kittelova domu. Na jeho dokončení žádá obec peníze z Regionálních operačních programů. „Pokud půjde vše tak, jak má, jeho dokončení plánujeme v roce 2011,“ uvedl starosta Pěnčína Milan Špika.

Obec Pěnčín již na záchranu Kittelova domu proinvestovala řádově třináct milionů korun. „Na jeho dokončení je třeba milionů dvacet čtyři,“ dodal Milan Špika.