Měla skončit letos, ale protáhne se až do příštího roku. Oprava vytíženého mostu na silnici I/35 v Turnově se nestihne v termínu. Novinářům to oznámil starosta Tomáš Hocke, který nezastírá, že to městu přinese dopravní komplikace.

„Samozřejmě nás to netěší. Jedná se o most první třídy, velkou dopravní křižovatku, ale když se opravuje most, tak kvalita musí dostat přednost před rychlostí,“ vysvětlil Hocke.

Důvodem zdržení je podle starosty diagnostický průzkum, který nechalo vypracovat Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), pod jehož správu silnice patří. Během průzkumu nebylo možné v opravách pokračovat. „Jedná se o diagnostiku lan, která je poměrně složitá. Znamená to otevřít prefabrikované dílce a podívat se, v jakém stavu lana jsou. Pak se část těch lan musí zainjektovat a ošetřit proti korozi. Musí se to provést dobře, aby most mohl dalších dvacet třicet let sloužit,“ popsal starosta.

Příznivci železnice se sešli v Kořenově, kde si mohli prohlédnout modely vláčků, kabinu lokomotivy, svézt se důlním vláčkem, nebo si užít jízdu po zubačce.
FOTO: S historickými vlaky se fanoušci železnice v Kořenově vrátili do minulosti

Most přes Jizeru je součástí silnice I/35 a opravuje se od letošního května. Do zimy by měly být hotové dva pruhy směrem na Jičín. Pak se práce přeruší a pokračovat budou příští rok na jaře. „Další dva pruhy se budou pravděpodobně dělat po celou další sezonu,“ dodal starosta.

Zprovozní alespoň chodník

Kromě silnice je uzavřen také chodník, který město potřebuje zprovoznit do začátku školního roku. „Jedná se o chodník, po kterém chodí hodně studentů a žáků základních škol. Pokud nebude otevřený 1. září, hrozí, že děti budou chodit přes stavbu a bude velký problém je odtamtud vykazovat,“ uvedl dále starosta.

Hocke počítal s tím, že komunikace pro pěší bude opravena v termínu. Podle Jany Herbové z ŘSD se ale situace zkomplikovala. „Nemůžeme potvrdit, že chodník bude hotov,“ reagovala s tím, že další podrobnosti může poskytnout až v následujících dnech.

Jaromír Růžička z Klubu českých turistů obnovuje turistickou značku na kmenu stromu.
O značení tras v Libereckém kraji je zájem. Baví to mladé i cizince

Kvůli rekonstrukci také hrozilo, že objízdná trasa pro těžké nákladní vozy bude svedena přes Palackého ulici v Turnově. S tím ale vedení města nesouhlasilo. Loni zde totiž probíhala rozsáhlá rekonstrukce vozovky. Stavba se o více než měsíc protáhla, což se nelíbilo zdejším obchodníkům.

„Postavil jsem se proti. Už loni zde nemohli lidé parkovat a letos bychom jim opět zabrali parkovací místa,“ zmínil starosta. Podle něj se proti objížďce přes ulici Palackého postavila i krajská správa silnic a dopravní inspektorát. Řidiči těžkých nákladních vozů tak musí jezdit jinudy. Webový portál dopravniinfo.cz pro ně jako objížďku doporučuje jet po silnici I/35 směrem na Jičín, dále po I/16 na dálnici D10 (exit 44 Mladá Boleslav).

Dopravní situaci v Turnově komplikují i rozsáhlé opravy Nádražní ulice, které začaly už v dubnu. Akce je součástí rekonstrukce krajské silnice z Turnova až na hranici se Středočeským krajem. Potrvá dva roky.

Přehrada v Jablonci nad Nisou na snímku z roku 2018
Sinice v jablonecké přehradě má zničit ultrazvuk. Jestli zabere, není jisté