Příjezd do Železného Brodu od Turnova je zase o chlup hezčí. V uplynulých několika letech zkulturnil vjezd do města náhon malé vodní elektrárny a elektrárna samotná, jeden z objektů v areálu byl zrekonstruován a dnes v něm sídlí muzeum skleněných tavených plastik Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.

Nyní k nim přibyla i zrekonstruovaná budova někdejší kotelny podniku. Rekonstrukci za 30 milionů korun podle návrhu libereckého architekta Filipa Horatschkeho financovala společnost Akcent Bohemia, které objekt patří. Zchátralá a nevhodnými úpravami poznamenaná bývalá kotelna se zámečnickou a kovářskou dílnou stojí právě proti sklářskému muzeu.

Záměrem investora bylo objekt rekonstruovat a oživit. Architekt ponechal původní velkorysé prostory a zachoval nosné ocelové konstrukce, které zvýraznil černou barvou. Obnovena jsou původní okna. „Zachována zůstala i původní kovářská výheň, byť už se zřejmě bude používat minimálně," řekl předseda představenstva společnosti Akcent Bohemia Martin Klodner.

Budova je rozčleněna na kovářskou dílnu, zámečnickou dílnu a kovárnu, velkorysý hlavní prostor určený pro montáž zdobí mohutný tubus původního kotle, který se proměnil v neobvyklý krb.

Stěna směrem k náhonu se otevřela. Je protknuta kvádrem s jednacím sálem, na jedné straně nabízí výhled na klidnou vodu, na druhé pohled do dílny, která se může proměnit ve výstavní prostor.

„Snažili jsme se tomu prostoru vrátit prvky, které tady byly, a doplnit ty, které budou sloužit novému využití. Proto se přidala i vrata, která tady dřív nebyla, aby se sem dal navést materiál," dodal Klodner.

V nově zrekonstruované kotelně teď sídlí Che Ateliér uměleckého kováře Davida Szalaye. Kovářský mistr, jež například vytvořil Metalovou cestu v Mladé Boleslavi, v Železném Brodě provozuje činnost již několik let.

Železnobrodské Kovosochání

V sobotu 24. října ožije bývalá kotelna a nejbližší okolí třetím ročníkem Železnobrodského Kovosochání. „Od třinácti hodin bude připraven bohatý program interaktivní program pro děti i dospělé. Zajímavostí určitě bude večerní a noční koncert Pražské mobilní zvonohry," láká na Kovosochání Iva Chaloupková, vedoucí Informačního a kulturního centra Železný Brod.

Venku budou instalovány kovové sochy Davida Szalaye a dalšího uměleckého kováře Jana Nikendeye, svou zručnost kování předvedou studenti Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy Turnov.

Připraveno je samozřejmě i občerstvení. A kdy bude konec? „Skončíme, až to přestane bavit vás," upřesnili organizátoři.

Areál bývalého podniku Kolora na okraji Železného Brodu se od devadesátých let minulého století výrazně proměnil. Na místě vstupní budovy dnes stojí supermarket a parkoviště.

Někdejší zarostlý a částečně zavezený náhon vodní elektrárny byl obnoven, samotná elektrárna vyrostla o několik set metrů dále od původní.

Z areálu zmizela jak budova někdejší elektrárny, tak několik dalších menších objektů.

Jedna hala byla opravena a dnes v ní sídlí sklářské muzeum, opravena je dnes i kotelna.

V plánu je již několik let přestavba někdejší budovy sklárny přímo u náhonu na polyfunkční dům.

Památkově chráněný objekt ale na svou záchranu stále čeká.