„V současné době se drží na 3. místě a v internetovém hlasování ji můžete podpořit do konce tohoto měsíce," upozornila tisková mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Vyhlášení výsledků za rok 2015 a zároveň odstartování dalšího, v pořadí už 8. ročníků projektu Má vlast cestami proměn, se uskuteční v květnu na pražském Vyšehradě. Do něj Jablonec přihlásil hned dvojici památek. Jsou jimi vodojem na Dobré Vodě a křížek ve Vysoké ulici.

Nemovitou kulturní památkou se vodojem stal v březnu loňského roku a jeho oprava proběhla minulé léto. „Na dnes již nefunkční stavbě se podepsal nejen zub času, ale také vandalové, kteří zanechali své stopy zejména uvnitř v nádržích. Naštěstí poškození nebyla pro objekt nijak zásadní a podařilo se vrátit mu původní podobu," sdělila Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí.

Druhým jabloneckým želízkem v ohni pro příští ročník Proměn je křížek ve Vysoké ulici. K jeho obnově a posvěcení došlo v závěru roku 2015. „K rekonstrukci jednoho z nejstarších jabloneckých křížků došlo díky rozhodnutí a finančním prostředkům Komise městské památkové péče. Jeho obnovy se vloni v létě ujal pražský restaurátor Radomil Šolc," shrnuje Ivana Řimnáčová. Náklady na jeho opravu činily 70 tisíc korun.

Kovaný krucifix s malovaným Ježíšem Kristem ve Vysoké ulici na sídlišti Šumava pochází z roku 1777 a jedná se pravděpodobně o nejstarší dochovaný kříž na území města. „Stojí na rohu ulic Vysoké a Švédské, kde ho umístil majitel první pasecké brusírny, pan Klinger," dodala tisková mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Ve stejných místech byl v letech 1882 1968 židovský hřbitov.

Za obnovu drobných památek vydala jablonecká radnice v posledních dvou letech více než 700 tisíc korun. „Drobné památky a umělecká díla jsou podstatnou součástí města. Na jejich obnovu není mnohdy nutné vynakládat velké peníze, přesto ten dopad je veliký a lidé to vnímají velmi pozitivně. Sami občané se velmi často na obnově té své památky aktivně podílejí, což je zvláště v dnešní době dobrá zpráva," připomíná primátor Petr Beitl účast místních například při obnově křížku v Kokoníně, občanskou iniciativu, která přispěla k opravě prosečské kapličky či péči obyvatel šumavského sídliště o znovuobnovený křížek ve Vysoké ulici. Také opravený vodojem si místní bedlivě střeží.

Letos se Jablonec připravuje na obnovu Památníku prusko-rakouské války z roku 1866 v Kokoníně. Chystá se také oprava sv. Jana Nepomuckého nebo znovuobnovení sloupu s Pannou Marií bolestnou v Rýnovicích.