Po dlouhých desítkách let bude znít ze zvonice v Železném Brodě místo jednoho velkého zvonu trojzvoní, a to už letos na Vánoce. Město tím kompletně dokončí obnovu historické zvonice, kterou v roce 2007 zničil požár.

Menší zvony za války roztavili

„Historicky bylo na zvonici trojzvoní. Během válek ale bylo v oblibě dva menší zvony zrekvírovat a roztavit na výrobu munice. To se stalo naposledy ve druhé světové válce. Od té doby už byl na zvonici pouze velký zvon,“ řekl Deníku starosta Železného Brodu Václav Horáček.

Před dvěma lety ale zmizel i velký zvon, a to při požáru, který zachvátil a zlikvidoval celou zvonici. K nešťastné události došlo v noci 13. května 2007. Jablonecká policie později případ odložila, protože se nenašly jasné důkazy o žhářství nebo nehodě.

Rok po požáru začali v Brodě s rekonstrukcí zvonice, kterou se díky dobrovolným dárcům a příspěvkům města, kraje a Ministerstva kultury ČR podařilo obnovit ještě během loňského roku. Vrcholem bylo zavěšení nového velkého zvonu, který se naplno rozezněl loni na Štědrý den.

Trojzvoní se má rozeznít na Vánoce

A stejně to bude letos s dvěma menšími zvony. Ty v současné době vznikají v dílně českého zvonaře Petra R. Manouška v Holandsku, kde se loni zrodil i hlavní zvon.

„V loňském roce jsme to slíbili, a také to splníme. Na Vánoce bude znít na zvonici trojzvoní. Město investovalo do vzniku dalších dvou zvonů tři sta tisíc korun,“ podotkl Václav Horáček.

Nápad na obnovu trojzvoní podle něj vznikl spontánně po předloňském požáru.

„Řekli jsme si tehdy, že když už budeme celou zvonici stavět znovu od nuly, tak proč ji nedat do kupy se vším všudy, tak aby se přiblížila podobě z doby svého vzniku,“ poznamenal železnobrodský starosta.

Jediným problémem bylo, že zatímco podobu i tón velkého zvonu všichni znali, o menších zvonech se toho moc nevědělo. Ty proto nebudou přesnými replikami a pravděpodobně ani nebudou mít stejný zvuk jako kdysi ty původní.

Tmavou dřevěnou zvonici, jako svoji typickou dominantu, měl Železný Brod už od roku 1761.

Stavba byla unikátní svou originální konstrukcí, jejímž autorem byl Johann Georg Volkert. Vnitřní trámová konstrukce byla zvononosná a kvůli výrazným otřesům nebyla až na jednu výjimku spojena s vnějším pláštěm, který spočíval na vnější konstrukci.

V roce 2007, kdy zvonici zachvátil požár, se uvnitř nacházel velký zvon z roku 1497. Jeho torzo putovalo do Městského muzeu v Železném Brodě.

Zvonici hlídá nově také kamera

Nová zvonice už má protipožární ochranu a od nedávna je také jedním z objektů, na které dohlíží kamera napojená na monitor železnobrodské Městské policie.

Zvonice v Brodě

- Byla postavena v roce 1761, kdy měla tři zvony
- Autorem unikátní konstrukce stavby byl Johann Georg Volkert
- Nešťastně vyhořela v roce 2007
- V roce 2009 definitivně dokončí její obnovu