eště před měsícem vypadala situace ohledně zanedbaného stavu fary u kostela sv. Anny nevesele. „Jednání o dotacích se odkládala. Už o ně žádáme nějaký pátek,“ uvedl místostarosta Jablonce Petr Vobořil.

Kvůli úsporným opatřením ale stát škrtl sedmi a půl procentní spoluúčast na projektech financovaných EU. A začaly problémy. Regionální rada NUTS II Severovýchod nevěděla, jak evropské peníze rozdělovat. Přidělování dotací pozastavila. Až se bude vědět, co dál, do Jablonce přitečou peníze. Město možná vydá více peněz, ale prý na to má. Projekty dotované z Evropské unie zaštiťoval stát finanční spoluúčastí ve výši sedmi a půl procenta, města a obce se podílely ve stejné výši.

Projekt přestavby fary na památník manželů Scheybalových spojený s turistickým informačním centrem má reálnou možnost získat více jak dvacetimilionovou dotaci z Evropské unie. Celkové náklady se rovnají více jak dvaceti šesti milionům, dotace je vyčíslena na dvaadvacet milionů korun.

„Čekají nás jednání před podpisem smlouvy týkající se výše spoluúčasti. Diskutuje se o tom, zda za námi půjde jen stávajících sedm a půl procenta nebo patnáct procent. Ale i ta horní hranice by stále ještě byla pro město únosná, protože se tak podaří zachránit cennou architektonickou památku,“ uvedl Vobořil, který předpokládá, že by k podpisu mohlo dojít začátkem příštího roku.

Město ušetřilo peníze za nákup fary, který jednoznačně v roce 2008 odsouhlasilo zastupitelstvo. Po jednání se totiž v únoru podařilo uskutečnit bezúplatný převod ze státního majetku na město.

„Fara byla součástí takzvané odúmrti, která připadla státu usnesením soudu,“ uvedla Jana Rennerová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Součástí byly nemovitosti zapsané jako kulturní památka, hodnotný soubor soch, předměty sbírkové povahy, finanční hotovost, vkladní knížky, majetková autorská práva a další movité věci, které neměly charakter sbírkových předmětů. Odúmrtí je majetek zůstavitele bez dědice ze zákona či ze závěti. Dědictví tedy přechází na stát.Podle projektu architekta. Libora Sommera by v přízemí domu měly vzniknout výstavní a prodejní prostory, šatna a sklad. V prvním patře jsou plánovány badatelské a spolková místnost, v podkroví pak multifunkční výstavní a kulturní sál s podiem. Ze dvora je navržena skleněná schodišťová věž s výtahem, který umožní bezbariérový přístup do všech částí domu.

Dalším projektem, který získal schválenou minimální bodovou hranici ze stejného operačního projektu je Modernizace sportovního areálu Břízky, který podal Ski klub Jablonec, o.s.