Opravy stály skoro sto třicet pět milionů korun. „Z toho státní účelová dotace byla devadesát sedm milionů korun. Příspěvek zřizovatele, tedy Libereckého kraje, pak byl bezmála třicet osm milionů,“ vypočítal radní Pavel Petráček, pověřený vedením resortu sociálních věcí a menšin, který se slavnostního otevření účastnil po boku hejtmana kraje Stanislava Eichlera. „V podobných akcích chce pokračovat i nové vedení kraje,“ ujistil hejtman.

Domov důchodců ve Velkých Hamrech funguje od roku 1984. „Během let budovu částečně poškodila sněhová kalamita, bylo zničeno prosklené solárium, dále došlo k havárii kotelny a nečekané povodni, která značně poškodila podlahy celého přízemí a hlavně kuchyně,“ uvedl k historii ředitel DD Josef Růta s tím, že tyto závady a hlavně zajištění kvality bydlení pro seniory, především zachování soukromí snížením počtu obyvatel na pokojích, vedly Liberecký kraj k podání žádosti o státní účelovou dotaci na rekonstrukci domova. „A v roce 2006 přišla státní účelová dotace. V prosinci téhož roku se začalo s přestavbou,“ upřesnil Jiří Langer, tiskový mluvčí krajského úřadu.

Celková kapacita zařízení po rekonstrukci je 133 osob. Rekonstrukcí vzniklo 65 jednolůžkových a 34 dvoulůžkových pokojů se samostatným sociálním zařízením a bezbariérové prostředí v celé budově. Modernizován byl také celý stravovací provoz. Dále byly vyměněny výtahy, rozvody topení a elektriky včetně výměny oken a zateplení budovy.„Myslím, že naši klienti jsou nyní spokojeni s novými podmínkami, a věříme proto, že provedené změny budou zárukou zvýšené a zlepšené nabídky a kvality poskytovaných služeb,“ uzavřel Růta.

To potvrdil i poslanec Libor Ježek. „Když srovnám objekt s tím, co jsem viděl před čtyřmi lety, mohu říci, že to je jako nebe a dudy,“ poznamenal poslanec za ODS.

Na přetřes se dostalo i téma výrazného snížení financování sociálních služeb. Liberecký kraj získal jedny z nejnižších dotací po Pardubickém kraji. „Konkrétně pro nás to znamená snížení o šest milionů korun. Nicméně máme informace, že by se měl stav zlepšit,“ doplnil Růta. Snížení o deklarovanou částku by znamenalo pro domov důchodců platy pro všechny zaměstnance na půl roku.

Podle slov ředitele DD však Asociace poskytovatelů sociálních služeb vyjednala navýšení peněz o další jednu a půl miliardy korun.