Stavba Intersparu, výstavby kruhových objezdů, nový transformátor, moderní vybavení nemocnice. To je jen zlomek z projektů, které se podařilo v letošním roce dotáhnout v Jablonci do konce.

Obnovou vyhořelé zvonice či dostavbou vodovodu na Těpeřskou stráň se může pochlubit Železný Brod.
„Ale je toho samozřejmě více. Namátkou. Rozpracování výstavby víceúčelového hřiště ve Bzí, posílení městského rozhlasu do oblastí, kde nikdy nebyl a tím zdokonalení informovanosti občanů o dění ve městě i mimo něj. A tak bychom mohli pokračovat,“ uvedl Václav Horáček, starosta Železného Brodu.

Tanvaldští pořídili za 5,5 milionu korun nové víceúčelové nákladní vozidlo pro technické služby, opravili několik ulic, postavili novou lávku přes Kamenici.
Pro zlepšení prevence kriminality v regionu Tanvaldsko byla zrealizována 3. etapa kamerového systému instalací dalších dvou kamer, a to na náměstí ve Smržovce a na Dolní Smržovce u odbočky na Josefův Důl.

„Tyto kamery monitorují výjezdy z našeho regionu a jsou napojeny na centrální pult Policie ČR v Tanvaldě. Opatřením se v našem regionu výrazně snížil mimo jiné i počet ukradených automobilů,“ přiblížil Petr Polák, starosta Tanvaldu.

V Líšném zprovoznili nový nejmodernější bezdrátový systém vyrozumění a varování obyvatelstva, na který přispělo dotací generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

„Kromě toho inteligentní počítačová centrála umožňuje vysílat naprogramovaná hlášení a slouží i jako obecní rozhlas. Do hlášení lze vstupovat i mobilním telefonem,“ popsal Jiří Mikeš, starosta Líšného.

Po dlouhých deseti letech se podařilo ve Smržovce znovu nastartovat práce na projektu Nová Smržovka, který zahrnuje novou výstavbu.
„Příští rok na jaře by se měla dokončit elektrifikace území a udělány by měly být základní konstrukce komunikací. Doufejme, že v létě příštího roku už vyrostou první bytové a rodinné domy,“ uvedl Marek Hotovec, starosta Smržovky.

Nejnáročnější stavební akcí na Tanvaldsku se stal projekt spolufinancovaného z programu ministerstva zemědělství – prodloužení kanalizace Tanvald – Desná I – v hodnotě 18 milionů korun.

Díky dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury se Desná může pochlubit vedle nových chodníků, i v celé republice prvními přechody pro chodce 3. generace. „Rozpoznají chodce a vedle 3D značení mají i světelné indikátory v podélném značení a zajistí tak mnohem větší bezpečnost chodců,“ přiblížil Marek Pieter, starosta Desné.

V posledním měsíci letošního roku proběhlo již tradiční „porcování medvěda“ v Parlamentu ČR. Z Jablonecka nejvíce uloupla právě Desná na zateplení budovy základní školy a Pěnčín, kde bude ve stejné částce postavena nová hasičská zbrojnice.

„Stávající garáže pro jednotky požární ochrany Huť jsou v nevyhovujícím stavu. Potřebujeme zde nové zázemí pro hasičská auta, nutné je také vybudovat sociální zázemí,“ uvedl starosta Pěnčína Milan Špika.

Města i obce dosáhly letos i na množství dotací z Evropské unie. Namátkou. Uspěla města Jablonec, Smržovka, Desná, ale i obce jako Pěnčín nebo Plavy, kde vyroste nové moderní hřiště. Města a obce žádají o dotace i nyní.