Liberecký kraj změnil dodavatele karty Opuscard. Dosud kartu spravovala firma eMoneyServices (dříve Haguess), ta samá, která se nechvalně proslavila projektem Opencard v Praze. V Libereckém kraji se o Opuscard starala 8 let, teď ji nahradí levnější firma.

„Vloni na podzim jsme se ocitli v podobné situaci jako před několika lety vedení Prahy za primátora Hudečka. Vypršela smlouva na vedení karty a my jsme se rozhodovali, jak pokračovat dál," řekl hejtman Martin Půta a dodal: „Jednou z cest bylo prodloužení smlouvy, ale po diskusi jsme to vyhodnotili jako rizikový krok pro kraj. Takže od září nemáme smlouvu na provozování karty a funguje to samospádem," přiznal hejtman.

Soud snad nehrozí

Že by se kvůli tomu dostal Liberecký kraj do podobné situace jako Praha ale hejtman nepředpokládá. Tahanice a soudní spory by se snad měly kraji vyhnout. „Některá autorská práva, například na název či grafickou podobu karty, vlastní Liberecký kraj, a nikoli Haguess, takže v tomto jsme v lepší pozici než Praha. Samozřejmě nevylučuji, že společnost nezvolí vůči nám nějaké kroky jako třeba soudní spor. Ale smlouvu s nimi nebylo možné dál prodlužovat, protože bychom se ocitli mimo možnosti zákona o zadávání veřejných zakázek a nejen tohoto zákona, takže nám nic jiného, než vybrat nového dodavatele nezbývá," dodal Půta.

V této chvíli tak správa Opuscard běží v provizorním režimu. Firmu eMoneyServices nahradila společnost XT-Card, která za správu karet nabídla zhruba poloviční cenu. Tento stav ale potrvá jen půl roku, do doby než proběhne soutěž na dlouhodobou smlouvu.

Beze změny

Pro běžné uživatele Opuscard se přitom nic nemění. Stávající karty zůstanou v provozu.

Kontaktní místa pro vydávání karet zůstanou stejná, karta se nadále bude jmenovat Opuscard a bude mít stejnou barvu, pouze k novým přibude čárový kód, aby obchodníci mohli kartu využívat jako věrnostní a mohli poskytovat po jejím předložení případné slevy a bonusy.

Kartové centrum bude nově provozovat KORID LK, tedy krajská společnost, která koordinuje dopravu v Libereckém kraji. „Začátkem července proběhne instalace nového softwaru pro výdej nových karet," uvedl ředitel Koridu Jiří Hruboň.

Zjednoduší proces

Nový software zároveň zjednoduší proces podání žádosti o kartu, aby mohla být vydána na počkání. „Teď je to pro lidi úmorné. Musí vyplnit spoustu papírů, ty zaslat na Kartové centrum v Liberci a 28 30 dní čekat, než bude karta hotová. Chceme, aby se karty vydávaly na počkání. Lidé ani nebudou muset přinést svoji fotografii, vyfotí se přímo na přepážce," popisuje Hruboň.

Významnou novinkou také bude, že od podzimu přibude víc výdejních míst karty Opuscard. „Teď je jenom v Liberci, je to nepraktické, pro zákazníky složité. Chceme, aby výdejní místa byla ve všech větších městech v kraji Jablonci, Jilemnici, Turnově, Semilech, České Lípě a podobně. Chceme maximálně zjednodušit dnes velmi komplikovaný systém podávání žádostí o novou kartu, který mnohdy řadu lidí od Opuscard odradí," uvedl jednatel KORIDU Pavel Blažek.

Projekt Opuscard se vyvinul v Libereckém kraji z liberecké městské karty a byl předchůdcem ne příliš povedeného projektu Opencard v Praze. Krajská karta v Libereckém kraji slouží především pro cestování ve všech typech veřejné dopravy, karta slouží i jako průkazka do Krajské knihovny. „Původně se předpokládalo, že její využití bude mnohem širší, měla to být elektronická peněženka, čipová karta pro zaměstnance, karta na obědy a podobně. Taková karta na všechno. Ukazuje se ale, že lidé ji využívají víceméně jen ve veřejné dopravě. Proto chceme i nový software, který bude jednodušší, ne tak nabubřelý a tím pádem i levnější," přidal hejtman Půta.

Obnovou by současně měla projít i čtecí zařízení těchto karet v autobusech, která už jsou opotřebovaná a občas nefungují.