Maturitu na Gymnáziu U Balvanu skládal i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, také Eva Bartoňová, náměstkyně ministra školství, poslankyně Ivana Weberová. Jmen osobností je celá řada. Dnes ukázali krajští úředníci na tuto školu prstem. Uvažují o jejím zrušení. Proč? Škol je mnoho a žáci ubývají.

„Udělám všechno pro to, aby se to právě gymnázia U Balvanu vyhnulo,“ zhrozil se bývalý ředitel Jiří Rudolf. Podle něj tato škola vykazuje nejlepší výsledky v kraji. I jen veřejné úvahy a diskuse o jejím zrušení školu výrazně poškodí před přijímacím řízením na další školní rok.

V plánech má kraj zrušení jabloneckého osmiletého gymnázia do tří let. Postupně by studenty mělo převzít Gymnázium Dr. Randa. Na Jablonecku je ještě gymnázium v Tanvaldu.

„Zejména obě jablonecká mají při každých přijímačkách obrovský převis zájemců. Studovat tu chtějí i děti z Liberce,“ dodal Rudolf. Stejně jsou na tom ve Frýdlantu.

Návrh, který představil krajský náměstek pro školství Radek Cikl, počítá s tím, že se k 1. září 2012 osmileté gymnázium ve Frýdlantu zavře. Žáky před dokončením povinné školní docházky převezmou jiné školy a čtyřleté gymnázium, včetně dobíhajících studentů a personálu, převezme Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant. Budovu gymnázia kraj nechce nadále využívat.

V Libereckém kraji nejde o první podobný krok

Optimalizace středních škol se uskutečnila už v letech 2007 a 2008. Z původních 48 škol jich zůstalo 38. Studentů totiž ubývá.

Letos jich do středních škol v kraji nastoupilo kolem 19.000 a v roce 2011 jich má být podle odhadů jen 16.000. Podle Cikla budou počty studentů klesat až do roku 2020. Zrušena měla být mimo jiné také sklářská škola v Kamenickém Šenově. Zastupitelé však v úterý hlasovali proti jejímu spojení s novoborskou školou.

Na čtvrtek dopoledne je na toto téma svolána na kraji tisková konference.

K tématu optimalizace školství v Liberecké kraji také čtěte:

Sklářské školy nesloučili

Jak šenovští studenti protestovali