Prvenství získala krasavice na luční enklávě Bönischových Bud. V pátek o tom rozhodla komise, která vybírala z celkem sedmi nominací. Podle informací tiskového mluvčího Radka Drahného louku do soutěže nominoval Lukáš Neklan z Vrchlabí, který na ní s přáteli zároveň i hospodaří.

„Na louce už nepracuje rodina jako dřív, kdy pro místní znamenala více než peníze. V dnešní době je horní část už po několik let spásána dobytkem, o který se stará krkonošský musher Jirka Vondráků.

Prostřední část, převážně okolo chalupy, je kosena většinou dvakrát do roka ručně kosou s ranní rosou a pokud už záda bolí a sil dochází, pomůže aj křovinořez,“ napsal k nominaci hospodář.

Spodní část louky je podmáčená, zarostlá náletovými dřevinami. Na její údržbu podle Lukáše Neklana už nezbývají síly. První dům z roku 1697 na enklávě Böhnischbauden patřil Georgu Böhnischovi.

Později se zde usadili zaměstnanci polesí, kteří vyčistili horské louky od velkého množství kamene a louky zatravnili. Díky tomu mohl být na této enklávě pasen dobytek.

Správa KRNAP připravila pro tři úspěšné adeptky dřevěné cedule s nápisem Miss louka 2010, které budou umístěny na okrajích území. „Odměna čeká i na ty, kteří poslali ostatní nominace. Každý dostane jedinečné dřevěné hrábě pana Noska z Roprachtic. Tyto hrábě jsou symbolickým pojítkem mezi člověkem a loukou. Tvůrce je tradičním ručním způsobem vyrábí desítky let a jeho výrobky jsou bezmála uměleckými díly,“ dodal Drahný.