O jediný hlas nepodpořili železnobrodští zastupitelé zřízení osadních výborů. Pro hlasovalo sedm zastupitelů, proti šest a dva se zdrželi. Před hlasováním sdělil místostarosta Ivan Mališ, že ví, jak hlasování dopadne.
Tímto hlasováním končí práce desítek lidí přímo ve městě i v okolních vesnicích.
„V obcích funguje Sokol a hasiči, ti se podílejí na zkrášlování," rozmlouval zřízení výborů Ivan Mališ. „Lidé, když něco chtějí zlepšit, nemusí být zrovna organizovaní," doplnil starosta František Lufinka.
Podle Mališe docházelo na vesnicích i k třenicím mezi zastánci osadních výborů a spolky. „Třeba v Těpeřích se lidé pohádali zle," přiblížil Ivan Mališ.
Pro zřízení osadních výborů překvapivě hlasovala zastupitelka Milada Motlíková. „Cením si toho, že to lidé pracovali zadarmo. I pro komisi pro vzhled města, jíž jsem předsedou, byla jejich práce přínosná," vysvětlila.
Osadní výbory obhajoval i bývalý starosta André Jakubička. „Levně pro město ti lidé sekali veřejná prostranství, natírali zábradlí, což město přišlo na pětinu ceny než třeba od Technických služeb," vysvětloval.
Osadní výbory v Brodě fungovaly minulé volební období a pracovali v nich desítky lidí, byť byly tehdejší opozicí titulovány coby domobrana či uliční výbory z dob socialismu. Do jejich práce se ale lidé postupně zapojovali.
„Nezřízení osadních výborů je škoda. Přitom fungovaly apoliticky," Alena Kortanová, sama členka někdejšího OV Trávníky.