Osm obcí v České republice má ve svém názvu Albrechtice. Devátá, u Mostu, zanikla v roce 1983. Tři roky po posledním zdejším konání fotbalového turnaje Štít Albrechtic, sem vjely buldozery a obec ustoupila těžbě uhlí. "Ale tamní fotbalisté TJ Tatran jezdili střídavě dál, naposledy startovali v roce 1997," vysvětlil Jan Škrobánek, předseda stálého výboru Štítu Albrechtic.

Zbývající místa, která ve svém názvu také nesou Albrechtice (například u Libverdy či Rýmařova) jsou osadami a na turnaje se neúčastní.

Iniciátorem prvního setkání byl Jan Škrobánek z TJ Sokol Velké Albrechtice v roce 1973. První klání se uskutečnilo 29. června 1974 ve Velkých Albrechticích.

Loni se účastníci sešli v Albrechticích u Landškrouna, za rok se turnaj bude konat v Albrechticích nad Orlicí. Do Jizerských hor se podle pořadatelů určitě vrátí v roce 2014. Po celou dobu od začátku vychází také Zpravodaj s informacemi účastníkům Štítu Albrechtice. Před letošním ročníkem vyšlo už jeho dvousté číslo.

„Každý rok se turnaj koná v jedné z obcí,“ vysvětlil Jan Škrobánek. Letos proběhl už 35. ročník. Po pětadvaceti letech se turnaj opět dostal do Jizerských hor. „Nějak tu nebyla příznivá doba. Měli pořadatelství přiděleno, ale vždy z toho sešlo,“ řekl Josef Zikl, 1. místopředseda výboru akce.

Štít Albrechtic ale není jen o fotbalovém klání, přestože je to to hlavní. "Většinou den před akcí se sejdou starostové a proberou, co vše je u nich nového," vysvětlil Jan Škrobánek. Málokdy se stane, že některý z představitelů měst a obcí chybí.

Tabulku vítězů dlouhodobě vede Město Albrechtice, tamní fotbalisté zvítězili třináctkrát. Následují je fotbalisté z Albrechtic u Českého Těšína, kteří nastupovali v Jizerských horách s kontem jedenácti vítězství v historii konání turnaje. A právě mezi těmito dvěmi favority se rozhodovalo v sobotním finále. V souboji zvítězily Albrechtice u Českého Těšína nad Městem Albrechtice. Tým Města Albrechtice hraje v divizi, tým Albrechtic u Českého Těšína krajský přebor. Za nimi na třetím místě skončil tým pořádající obce Albrechtice v JIzerských horách.

Mezi borci, kteří v historii na turnaji za některé Albrechtice startovali, byla či je i řada ligových hráčů.