Až osmnáct let

Tolik hrozí každému z osmi obžalovaných v operaci Trajekt. V červenci loňského roku sklapla klec nad drogovým gangem, který v centru Jablonce „vařil“ amfetamin, neboli speed, který končil především ve Švédsku. O podané obžalobě jako první informoval iRozhlas.cz.  Obžalovaným je od 30 do 64 let. Všichni se v drogovém prostředí pohybují už dlouho. „Podstatou jejich protiprávního jednání je výroba amfetaminu, jeho vývoz a distribuce do Švédska,“ řekla serveru dozorující státní zástupkyně Petra Pazderková.

Čtyři členy gangu zadrželi v našem regionu a v Praze, pro zbývající tři si došli švédští policisté. „Všechny ty osoby známe. Jsou zapleteni do podobných činů už deset dvacet let,“ řekl novinářům švédský vyšetřovatel Jimmy Arkenheim. Všichni byli vydáni k trestnímu stíhání do Česka. Soud by měl jednání nařídit ještě letos. A bude náročné, už jen pro nutnost využití služeb tlumočníků.

Monopol na Švédsko

Členové zločinecké skupiny byli podle kriminalistů schopni po dobu nejméně 5 let úspěšně uspokojovat poptávku po amfetaminu na území téměř celého Švédského království. Jen malá část vyrobeného amfetaminu v řádu jednotek kilogramů končila na nelegálním trhu v České republice. „V rámci operace se podařilo odhalit historicky první varnu amfetaminu na území České republiky, jejíž celková produkce je dle odborného zkoumání odhadována na 3,5 tuny této zakázané stimulační látky,“ poznamenal ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Podle znalců bylo v ve varně v centru Jablonce vyrobeno cca 3,5 tuny amfetaminu. Hodnota toho množství amfetaminu při jeho prodeji ve Švédsku skoro miliarda korun. Dále došlo k zajištění osobních automobilů v hodnotě 900 tisíc korun či k zajištění 4 nemovitostí v hodnotě cca 15 milionů korun.