V minulých dnech skončila na internetu sbírka, kam všichni mohli přispívat jakoukoli částkou na opravu jabloneckých lázní. Původní myšlenka byla vybrat 54 tisíc korun na ty nejnutnější věci, které jsou potřeba v budově udělat, ale nakonec se vybralo skoro 120 tisíc, což je překvapení i pro samotný ArtproProstor.

„Jsme moc rádi, že se nám tenhle internetový projekt podařilo splnit, několik lidí téměř na poslední chvíli přispělo i dvacet tisíc korun. Náklady se dost šplhají nahoru proti původnímu plánovanému rozpočtu, je to víc, než jsme počítali," vyjádřila svou radost Anna Strnadová, hlavní iniciátorka celé akce. Podle ní se díky penězům navíc může komplexně vyřešit voda a elektřina, osvětlení kavárny nebo chodby. Pokud by prý peníze zbyly, investice by putovala k dotování dalších představení. „Určitě je super, jaký je zájem ze strany veřejnosti o brigády, neustále mi lidé píší, že by nám přišli pomoc. Už jsme ale ten základní úklid zvládli, teď je nutná práce řemeslníků. Pokud by nám chtěl někdo přijít pomáhat, budeme dělat ještě větší závěrečný úklid. Doufám, že do prvního otevření lázní zvládneme vše podle našich plánů nebo aspoň většinu a návštěvníci budou k případným nedostatkům shovívaví," dodala.

O první akci, kterou ArtproProstor v Jablečných lázních chystá na 18. září, je velký zájem, proto musela být rozšířena i na sobotu. Z důvodu omezené kapacity lázní jsou v infocentru stále ještě k dispozici lístky, které však velmi rychle mizí. Na pátek jsou vydány všechny a na sobotní představení jich zbývá jen pár desítek. Kdo chce lázně navštívit, měl by si pospíšit. Další událost je naplánovaná na sobotu 3. října, kdy se tu uskuteční design market.

„Díky tomu, že jsme vybrali přes sto tisíc korun, se fotograf Tomáš Tesař ostříhá dohola. Vsadil se s námi, že pokud pokoříme stovku, shodí svou kštici. Tahle událost 'Stříhali Tomáše dohola', se uskuteční v sobotu na Mírovém náměstí," nezapomněla s úsměvem zmínit Strnadová.

Autor: Barbora Hyková