Jednou z ostud Jablonce je budova někdejších Městských lázní. Památkově chráněná budova v centru města, kdysi chlouba, stále chátrá. A to přes několik let trvající snahy o rekonstrukci. „Přál bych si je vrátit do původního stavu,“ sdělil primátor Jablonce nad Nisou Miloš Vele.

Proto městští radní pověřili náměstka pro rozvoj města a digitalizaci Jakuba Chuchlíka, aby zajistil zpracování studie proveditelnosti obnovy lázní. „Studie by měla na základě srovnatelných příkladů formulovat stavební program a zodpovědět technické a ekonomické otázky realizace a jejich následného provozu,“ doplnila mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Budova Městských lázní je třicet let zavřená. Od té doby padla celá řada návrhů možného využití. Měla tu být knihovna, kulturní centrum, wellness centrum pro seniory, poliklinika nebo pivovar. Ani jedno se nerealizovalo.

„Žádný z návrhů doposud nepřinesl přesvědčivé řešení z hlediska nutného stavebního zásahu či ekonomiky budoucího provozu, a proto také žádný nenalezl potřebnou širokou podporu,“ vzpomněl Jakub Chuchlík.

V podstatě identický objekt v Novém Městě pod Smrkem funguje ve starém režimu. Tady jsou to stále lázně. Stejně jako v Jablonci i v Novém Městě byly lázně postaveny podle projektu význačného jabloneckého architekta Roberta Hemmricha. „Lázně v Novém Městě byly otevřené necelý rok po jabloneckých, tedy v roce 1911, a dodnes slouží stejnému účelu,“ přiblížil Chuchlík.

Starostka TJ Sokol Jablonec nad Nisou Jitka Skalická před obrazem japonské výtvarnice Moemi Yamamoto, který unikátním způsobem spojil několik historických rovin v dějinách města.
„Nespadni ze střechy“, našli sokolové tajemný vzkaz v jablonecké Turnhalle

Další zdevastovanou budovu znají nejen Jablonečané, ale každý, kdo jezdí vlakem na trati mezi Libercem a Jabloncem. Budova Dolního nádraží je v dezolátním stavu. Býval to přitom živý železniční uzel, nádražní restaurace nabízela teplou polévku, pivo nebo kávu. Čas ale pokročil. Restaurace zmizela, stejně tak i obsluha nádraží. V roce 2018 vystěhovali i poslední obyvatele čtyřpodlažní budovy.

Ta je dnes na prodej za 2,4 milionu korun. Samotná stavba je v žalostném stavu. Rozbitá okna, zazděné vchody a níže položená okna. Rozpadá se střecha, fasáda je vydrolená a místy posprejovaná. Jedno z oken směrem k silnici I/14 spojující Jablonec nad Nisou s Libercem je ohořelé. I další místa vykazují znaky požáru. Hořelo tady v listopadu roku 2022 i v únoru loňského roku. Na vině jsou zřejmě bezdomovci, kteří se do objektu dostali a chtěli se ohřát.

„Jak obyvatele vystěhovali, tak se tam začali stahovat squatteři a uživatelé drog. Ta devastace začala neskutečně rychle,“ popsal člen spolku Sdružení pro obnovení elektrických kolejových drah v Jablonci nad Nisou Petr Mikula.

Ilustrační foto
Lidé bez domova najdou v jablonecké Naději horké židle. Mohou zachránit život

Čtyřpodlažní objekt o rozměrech 240 metrů čtverečních je v majetku státního podniku Správa železnic. Nyní jde budova do aukce. Jenže: dá někdo skoro 2,5 milionu korun za samotnou budovu vystavěnou v několikametrovém náspu mezi železniční a tramvajovou tratí a silnicí? Rekonstrukce zdevastované budovy by stála až desítky milionů korun. Jistá není ani cena objektu, když v aukci mohou přihazovat další zájemci. Před lety mělo zájem i samotné město Jablonec nad Nisou, kvůli technickému stavu budovy ale ze záměru vycouvalo.

„Uvedení budovy do uživatelného stavu se neobejde bez rozsáhlé rekonstrukce. Z tohoto důvodu město deklarovalo nezájem o převod uvedeného majetku,“ upřesnil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Státní podnik zveřejnil data prohlídek zájemců o koupi. První proběhne ve středu 24. ledna, další pak 7. a 21. února.

Tajvan by měl prokouknout

Ostudná zákoutí nabízí obyvatelům i návštěvníkům Jablonce nad Nisou také proslulá přehrada Mšeno. Poloostrov zvaný Tajvan se ale dočká proměny. Za 3399 metrů čtverečních velký pozemek s ruinou někdejší restaurace zaplatilo město 35 milionů korun.

Bývala tu známá restaurace, lidé si pamatují na veselé taneční zábavy. Pak objekt přešel do rukou podnikatele Martina Gojdiče. Konec zábav, zatlučená okna. A pak požár, který budovu „dorazil“. Dnes tu zůstaly jen ruiny sklepů.

Město tak do své moci získalo přístupovou komunikaci pro sportovní oddíly, sjednotí majetek v území, zachová rekreační plochu a zabezpečí některé veřejné zájmy, jako je ochrana nočního klidu, bezpečnost a koordinace akcí. A navíc může kontrolovat, co a v jaké podobě tu vznikne.

Mohlo by vás zajímat: Po osobní tragédii založila rodina z Liberce nadaci pro nemocné s rakovinou

Zdroj: Sedlák Jan