Patronem a jedním z iniciátorů Jabloneckého Movemberu, který vyvrcholil o víkendu v Klubu Na Rampě, je Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, otec od rodiny … a třeba také diskžokej.

Za nápadem jste vy sám?

S nápadem za mnou přišli kluci ze Svazu jabloneckých bohémů. Za Jabloneckým Movembrem tedy stojí spolupráce Svazu JB, Sundisku, Nemocnice Jablonec nad Nisou a Jabloneckého kulturního a informačního centra, které má na starost sbírku.

Proč jste se rozhodl podpořit právě toto hnutí?

Myslím, že je to dobrý nápad a zároveň s přibývajícím věkem sám chápu, že prevence a informovanost jsou důležité, zvláště u nemocí jako je rakovina prostaty. Zatím je možná v Jablonci Movember spojený spíše s módním trendem nošení knírku, ale doufám, že do budoucna podpoří tato akce ještě toto hnutí stejně dobře, jak tomu je v zahraničí.

Jak je to s dražbou kytary v rámci veřejné sbírky a proč je letos pouze jedna oproti loňským třem?

Letos byla dražba kytary pozastavena. Jejím patronem je Radim Hladík z kapely Blue Effect. Momentálně se bohužel potýká se zdravotními problémy. Právě z tohoto důvodu jsme chtěli s dražbou počkat, až se Radimův stav zlepší. Blue Effect tu měli vystoupit 16. listopadu, ale koncert byl nakonec zrušen.

Co se týče počtu kytar. Minulý rok byla původně v plánu také jedna. Jenže patronem nástroje byl Honza Homola z kapely Wohnout, který se sám ujal návrhů. Nakonec se to sešlo tak, že vznikly tři opravu povedené návrhy, a tak jsme je společně s kytarářem Pavlem Liškou zrealizovali. Hlavní kytarou byla však Blue Lady.

Právě proběhl druhý ročník této akce, má smysl do budoucna v tom pokračovat?

Určitě to má smysl. V loňském roce jsme vybrali pro jabloneckou nemocnici 146 000 korun. Peníze šly na náklady spojené s léčbou rakoviny prostaty. V dalších ročnících doufám v ještě větší počet účastníků a podporu tohoto boje.

Na co se můžeme těšit za rok?

Jistě i příští rok uspořádáme dražbu na podporu Movemberu. Už nyní máme hotová těla dvou kytar, a mohu říci, že to budou zase vyšperkované kousky. Co se týče samotného programu, na to je zatím brzy, ale chceme se jistě držet stejného konceptu.

Autor: Denisa Albaniová, Petr Zbranek