Jednání vyvolala skupina obyvatel, kteří se spojili na sociálních sítích proti napadání skupinkami nepřizpůsobivých mladistvých. „Schůzka proběhla, řekl bych, skvěle. Budeme doufat, že se situace v bezpečnosti výrazně zlepší,“ popsal zakladatel skupiny Jablonec – město bez násilí a otec napadeného chlapce Jiří Pešat. Policisté by měli pružněji reagovat na aktuální dění v ulicích města. „A už se tak děje. Poslední týden policie opravdu funguje,“ dodal Pešat.

Jeho patnáctiletý syn Jakub se stal obětí napadení skupinkou výrostků před třemi týdny, když se vracel z fotbalového tréninku ve sportovním areálu Břízky. Na stezce vedoucí hájkem jej zbili tři mladiství, když po něm nejprve požadovali vydání batohu. Poté, co zjistili, že v něm není nic jiného než kopačky a triko, agresoři zaútočili.

Jak Jiří Pešat posléze zjistil, skupinka mladistvých agresorů napadla již několik obyvatel, zejména dětí. „Dokonce si natáčeli videa, jak lidi bijí. Když jsem se dostal k videu s napadením syna, měl jsem doslova šok,“ řekl otec napadeného chlapce.

Policie. Ilustrační foto.
Rány pěstí do obličeje. Parta mladistvých bije v ulicích Jablonce děti i dospělé

Po podání trestního oznámení založil facebookovou veřejnou stránku Jablonec – město bez násilí. V ní se dosud sdružilo více než 2100 lidí. Právě masovost skupiny vyústila v jednání zástupců iniciativy s příslušnými orgány. Ti zároveň vyzvali obyvatele města, aby na policii nahlásili jakékoli násilí páchané v ulicích města.

„Policisté nemohou být všude, za roh nevidí. Z videí, která si natáčeli agresoři, je patrné, že v několika případech bylo u incidentu spousta svědků a nikdo ani nezvedl telefon. Chápu, že se lidé nechtějí pustit do křížku s nějakou bandou, ale zavolat mohou,“ poznamenala další účastnice jednání Eva Franzová.

Zdroj: sociální sítě

Bezpečnost v ulicích Jablonce se stala pro státní policii současnou prioritou. „Pokud se lidé setkají s protiprávním jednáním, žádáme obyvatele, aby věc nahlásili na linku 158,“ sdělila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Spolupráci s angažovanými občany slíbilo i vedení města.

„Máme tady minimálně dva tisíce lidí, kterým není lhostejné, co se ve městě děje a jsou schopni hlásit problémy,“ řekl tajemník jabloneckého magistrátu Marek Řeháček. Do situace se výrazněji zapojí dotčené úřady.

Ilustrační foto
Kopance do hlavy, zmlácené děti. Lidé sdílí řádění grázlů, Jablonec jde do akce

Městská policie také nemá mnoho informací k napadání obyvatel. „Ani na tísňovou linku, ani na kontakty strážníků okrskářů jsme nezaznamenali žádný telefonát upozorňující na napadení. Ve spolupráci s policií jsme ale vytipovali místa, kde agresoři mají působit, a zvýšili jsme tam dohledovou činnost,“ popsal ředitel Městské policie Jablonec n. N. Michal Švarc.

Deník získal ze sociálních sítí několik kratičkých videí z napadání obyvatel. Z nich je evidentní, že jádro skupinky agresorů je totožné skoro ve všech případech. K útokům většiny proti jednotlivci docházelo zejména v okrajové části Jablonce Mšeno, v okolí přehrady a u hypermarketu Kaufland tamtéž. K útoku stejné skupinky ale došlo i v centru města, například na autobusovém nádraží.