VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otěže tepla drží dva politici

Jablonec n. N. - Nejvíce informací, jak si skutečně stojí budoucnost teplárenství v Jablonci, má místostarosta Lukáš Pleticha a radní Václav Vostřák. Jim oběma procházejí pod rukama konkrétní čísla hospodaření ve společnosti Jablonecká teplárenská a realitní.

6.5.2008 10
SDÍLEJ:

Dva politici v Jablonci jsou jedinými, kdož vidí do konkrétní výše peněžitých plnění a protiplnění v akciové společnosti Jablonecká teplárenská a realitní.Foto: DENÍK

Jablonečtí zastupitelé se rozhodli, že musí zamezit hromadnému odpojování odběratelů od největšího dodavatele tepla společnosti Jablonecká teplárenská a realitní (JTR). Pokud se jim to nepodaří, hrozil by společnosti, ve které má město minoritní podíl 34,22 %, kolaps.

Výboru předsedá Soňa Paukrtová
Samotné odběratele tento fakt netrápí, nechtějí platit stále dražší a dražší teplo. Další z velkých podniků v Jablonci uvažuje o jiném zdroji tepla. Zastupitelé se proto rozhodli, že vytvoří poradní orgán – Výbor pro energetiku. Ten si klade za cíl najít strategii, jak odpojování zamezit.
„Kompromisy se jim ale budou hledat dost špatně,“ poznamenal opoziční zastupitel Petr Beitl. Ve výboru totiž zasednou nejen zástupci za dodavatele, a tedy příjemci zisku, ale také velcí odběratelé. „Jejich požadavky půjdou proti sobě,“ dodal Beitl.
Přestože dalším významným dodavatelem do sítě Centrálního zásobování teplem je i společnost Rýnovická energetická, radnice s ní ve výboru prý z důvodu konstruktivního jednání nepočítá. „Maximálně tak s hlasem poradním, pokud budou chtít,“ konstatoval starosta Petr Tulpa.

Chceš stavět, musíš se napojit
Pro odvrácení katastrofy se stále se snižujícím počtem odběratelů od JTR se radnice také rozhodla k dalšímu kroku. Každý investor, který bude chtít stavět na pozemcích města bytové domy, se zaváže napojit je do sítě od JTR.
„Pokud se na tom obě strany dohodnou, není to v rozporu se stavebním zákonem,“ potvrdil tuto možnost ředitel Stavebního úřadu v Jablonci Libor Jakoubek. Rozhodne–li se investor během stavby jinak, půjde o nedodržení podmínek stavebního povolení.
Kdo stihl mít stavební povolení za původních podmínek, připojení na JTR se ho netýká. „Například budovaný Interspar bude mít svoji vlastní kotelnu,“ konstatoval Václav Vostřák, zastupitel a předseda dozorčí rady JTR.

Nechceš naše teplo, zaplať
Ředitel společnosti Jablonecké teplárenské a realitní Tomáš Balcar tvrdí, že kromě dvou „minipaneláčků“ ve Vysoké se za posledních pět let nikdo neodpojil. Kdo o tom uvažuje, bude platit. A podle Balcara to prý nebudou malé peníze.
„Je to dané v zákoně o hospodaření s energiemi,“ vysvětlil s tím, že zjednodušeně to lze popsat takto: „Kdo vyvolá změnu soustavy je povinen zaplatit náklady spojené s odpojením od JTR.“
Společnost JTR se už dopředu u svých odběratelů trochu pojistila. „V nové smlouvě, kterou od JTR lidé dostali a v dobré víře podepsali, je pod jedním bodem postih při odpojení,“ upozornil opoziční zastupitel Beitl.

Lidé mají mít právo na výběr
Postihy se podle zákona týkají odpojení odběratelů z Centrálního zásobování teplem, což podle soudního znalce v oboru energie neznamená ve svém důsledku odpojení od JTR, ale zrušení centrálního vytápění jako takového.
„Pokud si například sedmdesát partají z výměníku udělá svoji kotelnu, budou dále napojeni na Centrální zásobování teplem. Nic platit nebudou,“ vysvětlil oslovený znalec, který nechce své jméno s Jabloncem spojovat. Totéž platí, pokud přejdou k jinému dodavateli tepla, třeba Rýnovické.
Upozornil, že by ale město mohlo mít v této věci stavební uzávěru. Příkladem však podle znalce může být Zlín, kde v souvislosti s vývojem teplárenství je městu uzávěra účinně zneplatňována. „Lidé mají mít možnost vybrat si zásobování teplem,“ dodal.

Kolik koho teplo vlastně stojí
Za opoziční zastupitele se k současné ceně důrazně ohradil Petr Beitl: „Ulétla někam do nenávratna. Cenu musíme zakonzervovat nebo zamezit odpojení, aby nenastal kolaps.“ Místostarosta Lukáš Pleticha, který z titulu místopředsedy představenstva JTR do hospodaření vidí, odpověděl: „Teplo v Jablonci není nejdražší.“
Zatímco v roce 2005 stál gigajoul od JTR 532 korun, dnes stojí 638 korun. Konkurenční Rýnovická energetická společnost dodává gigajoul odběratelům za 440 korun.

V RUBRICE SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY NAJDETE, CO VŠE SE NA TÉMA TEPLO NAPSALO V LIBERECKÉM KRAJI

Autor: Lenka Klimentová

6.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 25 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér junior. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Konstruktér junior, Požadujeme: SŠ vzdělání s maturitou technického směru, samostatnost, spolehlivost. Náplní práce bude vytváření 3D modelů sestav a výrobní dokumentace. ŘP sk. B výhodou. Práce je vhodná pro absolventy, Zaměstnanecké výhody: stravenky, pitný režim na pracovišti, Kontakt telefonicky, nebo emailem v době od 7.00 - 15.30 hod.. Pracoviště: Plastime.chemi s. r. o., U Přehrady, č.p. 5206, 466 02 Jablonec nad Nisou 2. Informace: Jaroslav Hnetynka, +420 775 735 074.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč

Zámečníci strojů zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁMEČNÍK, Tradiční producent speciálních upínacích prvků pro automobilový průmysl se zaměřením na výrobu a vývoj vstřikovaných plastových dílů. , Jsme rodinná francouzská firma s více než 150ti letou tradicí a celosvětovou působností., V Jablonci n/N vyrábíme a vyvíjíme již 22 let. I nadále rosteme a hledáme nové kolegy do našeho týmu, , Co bude Vaší pracovní náplní?, - Kontrola, údržba a opravy strojního zařízení a montážních strojů, - Provádění oprav dle interních možností závodu, - Údržba provozů a budov, - Sledování termínů údržby strojů dle návodů výrobců, - Vedení záznamů o opravách a údržbě, - Obsluha kotelen dle provozního řádu, , Co od Vás potřebujeme?, - Vyučení v oboru strojní zámečník nebo příbuzném strojním oboru, - Manuální zručnost, samostatnost a zodpovědnost, , Co uvítáme?, - Praxi s údržbou strojního zařízení a provozů budov, - Svářečské zkoušky, - Základní znalost práce na PC, , Co Vám nabízíme?, - Zaškolení na pozici, - Práci v příjemném kolektivu v prostředí rodinné firmy , - Firemní akce pro zaměstnance: letní a zimní večírek, výlety oddělení, - Příspěvky na stravování, penzijní připojištění, očkování, vitamíny a masáže, - Roční bonusy vyplácené na základě hospodářských výsledků firmy, , Směny: dvousměnný, Mzda: od 25.000,- Kč /složeno ze základu + 20% za kvalitu odvedené práce/ v závislosti na praxi a zkušenostech, příplatky za práci v odpolední směně, po zkušební době další benefity a bonusy, , Bližší informace: Hana Šimáňová, tel. 483 358 134 , Možný nástup: dle dohody, Životopisy zasílejte na e-mail: nabory.cz@araymond.com. Pracoviště: A.raymond jablonec s.r.o., Československé armády, č.p. 4609, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Hana Šimáňová, +420 483 358 134.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Asistent/ka ředitele. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strojírenská firma v Nové Vsi nad Nisou hledá asistenta (asistentku) ředitele. Pracovní náplň: práce v systému KTKw, fakturace, administrativní úkony, komunikace se zákazníky. Nutná znalost práce na počítači. Požadujeme : schopnost týmové práce, pečlivost, samostatnost, znalost NJ. Pracoviště: Sigi aquatec s.r.o. - pracoviště, Jana Švermy, č.p. 1391, 468 51 Smržovka. Informace: Petra Konrádová, +420 734 204 026,483 346 090.

Administrativa - Administrativa Recepční 15 000 Kč

Recepční (kromě recepčních v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních) recepční. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Recepční, Náplň práce : vstup a evidence návštěv,podávání informací, evidence vjezdu a výjezdu vozidel, kontrola objektu,, -komunikativní znalost anglického jazyka, Nabízíme fyzicky nenáročnou práci, stálé zaměstnání na dobu neurčitou,ve stabilní společnosti, pravidelný měsíční příjem, možnost záloh, možnost příspěvku na dopravu, náborový příspěvěk až 5.,000,- Kč,, Hlásit se telefonicky nebo e-mailem. +420 608 720 287, kulich@1lb.cz. Pracoviště: Faee, s.r.o. - pracoviště jablonec n.n., Letní, č.p. 3867, 468 01 Jablonec nad Nisou 8. Informace: Jan Kulich, +420 608 720 287.


Bankomat. Ilustrační foto.

Z bankomatu vzal zapomenuté peníze. Žena přišla o pět tisíc

Pracovníci kamenolomu a specializované firmy vytahovali 18. července pomocí jeřábu téměř 73 tunový žulový kvádr. Monolit o objemu 27,5 metrů krychlových bude sloužit jako materiál pro sochaře Jaroslava Rónu (na snímku vpravo).
19

FOTO: V lomu vytěžili obří žulový monolit. Vznikne z něj socha od Jaroslava Róny

Muž hodil na zahrádce restaurace půllitrem a zranil dva muže

Rychnov u Jablonce – K hospodské potyčce došlo na jedné venkovní zahrádce u restaurace v Rychnově nad Nisou. Třiatřicetiletý muž zde hodil půllitrem po dvou mužích ve věku 42 a 29 let a způsobil jim poranění hlavy.

FOTO: Děti stavěly u jablonecké přehrady hrady z písku

Jablonec n. Nisou – Sedm hradů z písku vyrostlo včera na břehu jablonecké přehrady ve Mšeně.

Základním školám opraví přes prázdniny střechy

Kokonín – Rozsáhlá oprava střechy, stropů a také některých oken probíhá právě v „dolní“ kokonínské základní škole na adrese Rychnovská 215.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT