O transformaci Nemocnice Jablonec, takto příspěvkové organizaci, na akciovou společnost, se v Jablonci diskutuje již tak deset let. A opět se odkládá.

Byť byl záměr na programu úterního jednání jabloneckých zastupitelů, primátor Petr Beitl jej stáhl.

Záměr totiž neměl potřebnou podporu ani v koalici na jablonecké radnici. Proti byla ČSSD. „Chceme počkat na zákon o neziskových nemocnicích, který by mohl vstoupit v platnost za dva roky. A nejsme přesvědčení o tom, že zrovna zdravotnictví by mělo být předmětem byznysu," vysvětlil Lukáš Pleticha, náměstek primátora a poslanec Parlamentu ČR.

Další problémovou oblastí je podle něj vypořádání majetku. „Řada majetků a rozvojových záměrů z posledních let byla pořizována z různých dotací, o které někdy žádala nemocnice, někdy město. Jsou tam určité závazky udržitelnosti a je to celkem komplikované. I to nás od transformace odrazuje," argumentoval Pleticha.

Podle výroční zprávy Nemocnice Jablonec tu bylo loni hospitalizováno 15 500 lidí, dalších 195 000 ošetření provedly ambulance. Nemocnice zaměstnává 730 lidí, loni provedli 6500 operací a 1326 porodů. Nemocnice slouží pro spádovou oblast s 90 000 obyvateli a loni dosáhla obratu 679 milionů korun. Hospodaření skončilo ziskem 7,3 milionu.

Podle ředitele Víta Němečka by byla transformace pro nemocnici výhodná. Jen za loňský rok musí nemocnice zaplatit na daních pět milionů korun, které by mohla dát do mezd nebo investic. Vyčkávání na nový zákon a oddalování transformace podle Němečka nepřináší nic nového a připravuje nemocnici o spoustu peněz.

„Obchodní společnosti mají možnost daňově odepisovat svůj majetek, kdežto příspěvková organizace tuto možnost nemá, má také jiný režim mezd. Obchodní organizace má v této oblasti větší možnost flexibility, má možnost diferencovat mzdy podle objemu a kvality odvedené práce," vysvětlil.

Připomeňme, že z jednání jabloneckých zastupitelů bylo v poslední době staženo hned několik kontroverzních bodů.Třeba nová vyhláška o hazardu či výstavbě na Proseči.