Systém je stejný jako číselné označení železničních přejezdů. Jde o to co nejrychleji a nejpřesněji určit místo, kam vyjedou záchranáři s pomocí.
„Nejen Krkonoše postrádají jednotný systém traumatologických bodů, jaký například mají v Českém Švýcarsku nebo na Šumavě. Proto jsme připravili pokračování přeshraničního projektu s názvem Bezpečné Krkonoše II, jehož cílem je právě vytipování a označení vhodných traumatologických bodů v terénu,“ dodal Aleš Mego, garant projektu Bezpečné Krkonoše.

Traumatologické body jsou důležité křižovatky, které označí tabulkou s tísňovými telefonními čísly a unikátním kódem. Když se turista dostane do potíží, v případě úrazu či nehody, pak jednoduše operátorovi na tísňové lince oznámí tento kód a záchranáři budou jednoznačně vědět, kde se dotyčný nachází.
Jen v Krkonoších označí do listopadu takových bodů na hřebenech a nepřístupných místech 180. Horští záchranáři předpokládají, že by se systém měl rozšířit. „Určitě směrem do sousedních Jizerských hor a dále,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. Nevylučuje, že by traumabody nemohly být i v rekreačních oblastech, kde horská služba nepůsobí.

Tento projekt nezatíží rozpočet horských záchranářů, protože na něj Správa Krkonošského národního parku získala peníze z dotačních fondů Evropské unie.
„Označení nijak zásadně nenaruší přírodu a současnou síť cedulí. Využijeme stávající rozcestníky, kde přibude jedna cedulka navíc,“ poznamenal mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.