Pohled dolů, do otevřeného prostoru po provalené podpůrné zdi, není nijak příjemný. Část nádvoří v areálu největšího skalního hradu v Čechách Vranova na Malé Skále chybí.

Plac se tam propadá do hloubky několika desítek metrů. Na vstupních vratech jako i na informační tabuli dole ve vsi visí plakáty s upozorněním, že hrad je uzavřen. Přesto stačí nechat otevřená vrata a za hodinu se na place objevují celkem čtyři lidé. „Musíte hrad opustit, řeší se tady havarijní stav,“ hovoří k příchozím Jiří Nejedlo, starosta Malé Skály.

Bez viny

Žádné pochybení konkrétní osoby. To je závěr šetření obecního úřadu, statika, památkářů a pronajímatele hradu Vranov na místě zřícené opěrné zdi. Za spád může extrémně vlhké počasí.

„Absolutně jsme tak rychlý průběh nepředpokládali,“ poznamenal statik Jiří Starý, který má na starosti zámky a hrady doslova v celé republice. Sám v létě v posudku varoval, že zeď hrozí zřícením. Ale maximálně při jarním tání. Zeď však byla slabší, než v dostupném plánu projektu z kraje devadesátých let devatenáctého století.

Pád a zabezpečení

Prudké a trvalé deště stav zdi výrazně zhoršily. Ta pak spadla v noci z pondělí na úterý. Několik kamenů se dovalilo až k blízkosti domů v podhradí. „Vypadá to, že padal celý blok zdi,“ popsal Jiří Nejedlo, starosta Malé Skály.

Ve středu svah zabezpečovali dobrovolní hasiči z Mukařova. „Dali jsme dvě řady pletiva, jedno výš, druhé asi patnáct metrů dál směrem k domům,“ popsal Richard Hajný, velitel SDH Mukařov. Na místě zasahovali od osmi do třinácti hodin. „Nahoru jsme moc nelezli, připadalo nám, že je svah dost nestabilní,“ doplnil Hajný.

Zabezpečení

Pronajímatelé se teď pod dohledem odborníků budou snažit místo zabezpečit. „Naši horolezci musí dolu, odebrat zeminu a zbytky zdi, které hrozí dále spadnout,“ uvedl Roman Bém, ředitel agentury Discovery, která je nájemcem hradu. Horolezci se zavěsí na lana jištěná ve skále přez nádvoří. „Nebude to problém,“ pohlédl do strže jeden z nich.

Vytěžený materiál bude skladován na nádvoří hradu, kde ho prohlédne archeolog a poté se použije na další práce.

„Hrad nemá přímou přístupovou cestu pro techniku. To znamená nosit všechno ručně, na zádech. Tak, jako sem nosíme pivo a limonády, aby tady měli turisté občerstvení,“ popsal Bém.

Nákladná oprava

Obec opravy opěrné zdi plánovala již několik let. „Nestihli jsme to. Teď se výstavba několikanásobně zdraží. Opravu jsme měli spočítanou na půl miliónu korun,“ popsal starosta. I podle statika se nyní cena vyšplhá do výše až několika miliónů korun.

Důležitou částí oprav budou finance. Obec má v případě havarijního stavu, který na Vranově vznikl, šanci dosáhnout na stovky tisíc korun z Národního památkového ústavu. „Ale to je jen na začátek. Začínáme jednat s krajem i s ministerstvem kultury,“ sdělil Jiří Nejedlo.

Prvotní plán, který vznikl na místě nehody, počítá s ukotvením betonových základů do skla po obou stranách průvalu.

Na základech by měla vyrůst betonová zeď, která bude z venku obložena kamenem. „Jedinou naší větší připomínkou je, aby byla obložena pískovcem. Sama zeď totiž nemá skoro žádnou historickou hodnotu,“ poznamenal Tomáš Kesner z památkového ústavu Liberec. Změnou zřejmě projde i zábradlí oddělující nádvoří od srázu.

Opěrná zeď spadla v noci z pondělí 27. na úterý 28. září. Pronajímatel i obec počítá s dalšími menšími sesuvy, které by však díky zabezpečení neměli nikoho ohrozit. Na zimu se propadliště zajistí plachtami. „A začneme doslova škemrat o peníze na všechny strany. Každopádně chci celou záležitost ještě dořešit, nechci nechat celý problém na budoucím vedení obce,“ připomněl Nejedlo fakt, že v křesle starosty po volbách končí. „Panteon a hrad je dominantou Malé Skály. Oprava musí být naší prioritou,“ dodal Nejedlo.

Pronajímatelé doufají, že hrad se otevře v květnu příštího roku. Tedy, že se opravy stihnou do sezony.