Autem se povede přijet málokomu, z Jablonce i Liberce proto budou lidi vozit autobusy zdarma. Spolu s pořadateli budou na plynulost a bezpečnost silničního provozu a na veřejný pořádek dohlížet policisté posílení o kolegy z Polska.

Uzavírky podle loňského modelu

Podle starosty Bedřichova Petra Šmause budou dopravní omezení stejná jako v loňském roce, kdy se osvědčil nový, mírnější model.

„Nejzásadnější dopravní omezení bude platit opět v noci a ráno před hlavním závodem. Od sobotních dvaceti hodin do nedělní půl desáté bude část obce pro běžnou dopravu zcela uzavřená. Místní lidé a majitelé pozemků, kterých se uzavírka týká, dostanou na obecním úřadě zvláštní povolení pro vjezd,“ říká bedřichovský starosta.

Obecní parkoviště budou v režii organizátorů Jizerské padesátky, kteří prodávali speciální parkovací karty. Ty jsou samozřejmě dávno rozebrané.

„Lidé ale budou moct stejně jako v loňském roce využít parkoviště pod sjezdovkami, které bude fungovat v běžném režimu,“ poznamenal Petr Šmaus.

V novodobé historii rekordní ročník

„Letošní čtyřiačtyřicátý ročník Jizerské padesátky bude v novodobé historii rekordní jak účastí, tak tím, že se nám podařilo obsadit všechna startovní čísla už před koncem roku. Do závodu na padesát kilometrů vyjedou čtyři tisícovky a na pětadvacet kilometrů tisícovka závodníků. Dalších pět set lyžařů pojede v pátek Bedřichovskou třicítku,“ sdělil za organizátory mluvčí SKI klubu Jizerská padesátka Tomáš Leixner.

Letošní ročník padesátky bude výjimečný i tím, že vůbec poprvé se závod pojede kolem svého dlouho očekávaného symbolu – památníku Expedice Peru, který připomíná tragickou smrt čtrnácti horolezců v Peru v roce 1970. Přestože Jizerská padesátka už se dlouhá léta jezdí právě jako Memoriál Expedice Peru, podařilo se čtyřmetrový památník ze šesti „bludných“ žulových balvanů zrealizovat až loni v květnu.

„Členové peruánské expedice se kdysi účastnili prvních ročníků tehdy začínající Jizerské padesátky, a právě po této tragické události věhlas závodu výrazně vzrostl,“ vysvětlila souvislost Milena Jelínková, ředitelka Jizerské o.p.s, která spravuje tratě Jizerské magistrály.

Vzhledem k tomu, že Bedřichov se o víkendu, a zejména v neděli dopoledne, promění v jedno velké parkoviště a řidiče čekají nepříjemná omezení, zajistila společnost BusLine a Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce kyvadlovou autobusovou dopravu na nedělní hlavní závod.

„Autobusy budou na Jizerskou padesátku jezdit jako obvykle zdarma,“ podotkl generální ředitel společnosti BusLine Tomáš Roubiček.

Horská služba dohlédne na bezpečnost závodu

Šestnáct členů Horské služby s pomocí pěti sněžných skútrů dohlédne na zdravotní zajištění běžců, kteří se tuto neděli zúčastní závodu Jizerská 50.

„Naši záchranáři budou mít k dispozici veškerou zdravotnickou techniku, kterou mohou v průběhu závodu použít. Ze zkušenosti mohu říci, že se to týká především drobných úrazů při střetu dvou a více běžkařů. Častým důvodem pro náš zásah také bývá přecenění sil a následné vyčerpání,“ uvedl René Mašín, náčelník HS Jizerské hory. Dodal, že i přes nasazení většího počtu členů nebudou nijak omezeny stálé služby HS v oblasti Jizerských hor. Horská služba Jizerské hory takto asistovala u všech dosavadních ročníků této oblíbené soutěže.

43. ročník Jizerské padesátky startuje v neděli 9. ledna 2011 v 9:00 z lyžařského stadionu v Bedřichově. Nejdříve v osmi vlnách odstartují ti, kteří pojedou nejnáročnější, padesáti kilometrovou trasu. Od čtvrt na jedenáct pak vyjedou dvě vlny na trasu dlouhou 25 kilometrů. „Obě tratě jsou vždy připraveny pro klasickou techniku, to znamená, že fanoušci tzv. bruslení tento způsob jízdy na běžkách použít nemohou,“ připomněl náčelník Mašín. Zároveň apeloval na všechny účastníky, kterých se letos očekává rekordní počet, aby se na závod dobře připravili a především dbali na bezpečí nejen své, ale i okolních lyžařů. „Závod je masový a o střety není nouze, při dodržování pravidel bezpečného pohybu na lyžích je však možnost úrazu výrazně menší,“ upozornil René Mašín.

Loňský ročník proběhl v klidu

Horská služba během loňské Jizerské padesátky zasahovala pouze u osmi lehčích zranění, jako byla vykloubená ramena nebo zhmožděniny. Samotný závod většinou vážnější poranění nepřináší, ovšem poměrně tradičně musí Horská služba zasahovat u kolapsů diváků. Jeden takový případ se stal i loni.

Loňský ročník nebyl jinak příliš závažný ani z pohledu policistů.