Po včerejší aktualizaci na webových stránkách závodu bylo přihlášených už 4526 závodníků a zbývalo pouze 274 volných míst. Pokud si tedy chcete padesátku zaběhnout a ještě nemáte startovní číslo, spěchejte, protože denně jich zmizí několik desítek a o dvacet procent navýšená kapacita už bude brzy naplněna.

„Rekordní počet účastníku závodu bude asi tou nejpodstatnější novinkou, ale rozhodně ne jedinou,” informoval mluvčí pořádajícího SKI klubu Jizerská padesátka Tomáš Leixner.

Ta další potěší samotné závodníky. „Po startu Jizerské padesátky dříve vinou úzké trati vznikaly klasické postartovní špunty. To se díky výraznému rozšíření trati stane minulostí,” poznamenal Tomáš Leixner.

SKI klubu se úpravy podařilo zajistit ve spolupráci s Jizerskou o.p.s. a Lesy ČR. „Jde o úsek prvního kilometru nad stadionem směrem k Buku, který byl skutečně velmi úzký a přitom dost frekventovaný, a to nejen při závodech. Z Bedřichova je to hlavní nástup na magistrálu,” uvedla koordinátorka projektu Jizersko – Jakuszycká magistrála Milena Lánská.

Vykácení některých stromů, stejně jako terénní úpravy, podle ní přinesou lyžařům také větší bezpečnost.

Stejně jako při minulém ročníku se diváci, kteří se na závod nedostanou nebo mají radši pohodlí domova, i tentokrát mohou těšit na tříhodinový přímý přenos hlavního závodu na sportovním programu ČT4, což ještě v nedávné minulosti bylo téměř nereálné.

„Problém je padesátikilometrová délka trati a členitý terén, kde je využití kabeláže nereálné. Přímý přenos stejně jako minule zajistíme díky vrtulníku a letadlu, které bude operovat v ještě mnohem větší výšce. Signál z radiokamer na skútrech bude přenášený do vrtulníku, z něj do letadla a z letadla následně do přenosových vozů České televize. Teprve v tomto technicky náročném modelu bude přenos bezproblémový,” řekl Deníku Tomáš Leixner.

Pochopitelně to nebude zadarmo. Pro představu zajištění takového přenosu vyjde na dva a půl až tři miliony korun. Podílet se na něm bude jak Česká televize, tak SKI klub Jizerská padesátka.

Závody v rámci oblíbené Jizerské padesátky se v Bedřichově pojedou ve dnech od 6. do 8. ledna 2012. Hlavní závod odstartuje v neděli 8. ledna od 9 hodin.

V tento den bude pro všechny závodníky i diváky zdarma zajištěná kyvadlová autobusová doprava. Parkovací karty už jsou samozřejmě vyprodané.

Pro osobní automobily budou k dispozici parkoviště P2 – Maliník a P3 – Hřiště. Organizátoři ale jako tradičně vyzývají, aby lidé kvůli omezené kapacitě parkovišť v co největší míře využívali bezplatné kyvadlové dopravy.