Na blížící se víkend s velkou netrpělivostí čekají stovky běžkařů. Už po čtyřiačtyřicáté startuje v Bedřichově slavná Jizerská padesátka. Více než třicetkrát si startovní číslo navlékla i Milada Raslová z Liberce. Na start u ženské pětadvacítky se chystá i tuto neděli.

„Letos jsem už mohla začít trénovat, ale když mě předjíždějí mladší běžkyně, nevadí mi to a říkám si – s vámi já přeci nezávodím,“ říká letošní sedmdesátnice. „Závod jezdím za manžela,“ dodává.

Memoriál expedice Peru 70

Jiří Rasl patřil byl totiž jedním z horolezců, kteří 31. května 1970 zahynuli při zemětřesní pod peruánským Huascaranem. Od roku 1971 se závod jezdí jako Memoriál Expedice Peru 70. Ne náhodou. Většina ze členů výpravy tradici Jizerské padesátky 20. ledna 1969 založila. A téměř všichni o rok později už oficiální závod také jeli.

O čtyři měsíce později je pohřbila kamenná lavina. „Poslední léta jej jezdím s radostí. Nový manažer, který se závodu ujal zhruba před deseti lety se k nám choval úžasně. Dal nám možnost se na závodě prezentovat a dokonce jsme dostávali i čestná čísla,“ pochvaluje si za ostatní členy rodin po zahynulých horolezcích Milada Raslová.

O to méně radostné vzpomínky má na léta předchozí. „Za minulého režimu jako bychom pro nikoho ani neexistovali. Fotku manžela sice společně s ostatními vystavovali u startu, ale nikdo se nás ani nezeptal,“ vzpomíná běžkyně. „Když jsme u příležitosti 25. výročí tragédie chtěli odletět do Peru na vzpomínkovou akci, jako by nás nikdo ani neznal,“ říká snad i za ostatní to, co touží nahlas vyslovit. Tím je minulost smetena.

Pak už si vyprávíme o letošní „máze“ a o šestiletém vnoučkovi, který se s babičkou vydá už brzy po bílé stopě.