V posledních dnech se změnily značky, zmizely dočasné semafory, ale ulice Riegrova je v části od Jablonexu po křižovatku s ulicí Nástrojářskou jednosměrná od ulice Palackého. I tak jde o obrovský posun vpřed. V dopravních špičkách se už netvoří tak velké kolony. Jde o dobrou zprávu pro všechny řidiče a cestující mezi krajským městem a Jabloncem. Na ty, kteří cestují dále do Tanvaldu či Harrachova, ale stále objížďky čekají. „Je to hrůza, dostat se z Liberce do Smržovky je za trest. Objížďky a semafory jsou nejen v Jablonci, ale i na další cestě,“ popsal Tomáš ze Smržovky, který denně autem dojíždí za prací do Liberce.

Celou rekonstrukci poruchových semaforů a přípravu na cyklopruhy, které mají do budoucna protnout celou ulici Palackého, ostatně provází kontroverze od samého počátku. Řidičům se nelíbily hlavně časté změny objížděk. „Ráno jsem jel jinudy než navečer. Jednou jsem kvůli nepozornosti vjel dokonce do slepé ulice, složitě jsem hledal cestu ven,“ přiblížil další z řidičů.

Ulice Palackého, kudy vede doprava na Liberec i Tanvald a Harrachov.
Stavba pokročila. Na důležitém tahu v Jablonci však stále platí dopravní omezení

Na důležitém průjezdu Jabloncem se ve špičkách tvořily obrovské kolony. Za to se nyní jablonecký magistrát ústy náměstka primátora pro rozvoj města Petra Roubíčka omluvil. „Omlouváme se řidičům, kteří museli během pár měsíců řešit hned několik změn v uzavírkách a objížďkách. Bohužel opatření schvalují úplně jiné orgány, než je jablonecký magistrát,“ sdělil.

Na křižovatkách ulic Palackého – U Přehrady a Riegrova se od srpna pracuje na změně veřejného osvětlení, instalují se nové inteligentní semafory a připravuje se nový jízdní pruh pro odbočení z Riegrovy ulice do Mšena. „Protože veškeré práce probíhají za provozu s omezením dopravy, byly tyto křižovatky místem, kde se tvořily dlouhé kolony,“ přiznala mluvčí magistrátu Jana Fričová.

V budoucnu počítá magistrát s vytvořením cyklopruhů mezi Horním náměstím a hasičskou zbrojnicí ve Mšeně, tedy v podstatě po celé délce Palackého ulice. Současné práce včetně nového povrchu a nové světelné signalizace byly odhadnuté na necelých 17,5 milionu korun.

Primář ARO Nemocnice Jablonec Martin Bartoň kontroluje jedno z oddělení intenzivní péče. Snímek z března 2021
Nemocnice v Jablonci prosí o pomoc armádu, pacientů s covidem přibývá

Stavební práce v Palackého ulici nejsou jediné, které ještě jablonecké řidiče trápí. Tou další je výstavba dešťové kanalizace v centru, v okolí obchodního centra Central. Otevřena je už alespoň ulice Generála Mrázka vedoucí přímo k centru. Uzavřená nadále zůstává křižovatka ulic Liberecká – Průmyslová. Znovu průjezdná je také ulice Máchova, ulice Kubálkova se vrátila do režimu pěší zóny.

Dopravní komplikace mezi krajským městem a Jabloncem, ale i cesta na Prahu jsou složité i kvůli přestavbě mimoúrovňové křižovatky silnic prvních tříd zvané Rádelský mlýn. Termín konce této stavby se ale už blíží. „Předpokládaný termín je i s ohledem na měnící se jízdní řády autobusových linek stanoven do 12. prosince,“ potvrdila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.