Rychlé obrátky nabraly přípravy vzniku památníku Expedice Peru 1970. V současné době už se shromažďují peníze od dárců a podle organizátorů by měl památník, po kterém místní léta volali, stát u výjezdu ze stadionu v Bedřichově už na podzim.

„Na konkrétní podobě památníku pracuje skupina, ve které jsou i členové rodin zemřelých horolezců. Peníze na stavbu vyberou mezi sebou lyžaři, kamarádi, rodiny a všichni, kteří chtějí k jeho vzniku přispět,“ uvedla Milena Jelínková, ředitelka Jizerské o.p.s., která nyní spravuje Jizerskou magistrálu.

Pro vznik památníku Expedice Peru spojily své síly obec Bedřichov, Ski Klub Jizerská 50, pořadatel závodu a Jizerská o. p. s.

Na konci srpna se v Bedřichově uskutečnila velká schůzka, které se zúčastnili jak zmiňovaní organizátoři, tak pozůstalí a přátelé členů Expedice Peru a další zainteresovaní, přičemž padla vzácná shoda a ještě v ten den se přítomní shodli na hrubé podobě památníku.

Poté, co obec Bedřichov neúspěšně žádala o dotaci, bude nakonec památník platit sama, a to za finanční spoluúčasti Jizerské o.p.s. a organizátorů Jizerské padesátky. Významným zdrojem financí ale budou také sponzoři.

„Památník Expedice Peru 1970 se staví z finančních darů přátel, rodin, kamarádů a kohokoliv, kdo se rozhodne zapojit do tohoto příběhu,“ podotkla Milena Jelínková.

Finanční dary je možné odevzdat v Informačním centru v Bedřichově, na místním obecním úřadě nebo v kanceláři Ski klubu Jizerská padesátka.

Vzniku památníku v letošním roce výrazně nahrálo to, že na Jizerské magistrále a kolem ní probíhají terénní úpravy a zároveň s tím vzniká v zákoutí mezi stromy u výjezdu z bedřichovského stadionu klidné místo, které je pro památník ideální.

Členové Expedice Peru se shodou okolností účastnili prvních ročníků tehdy začínajícího závodu Jizerská padesátka. A právě jejich osud změnil jak tento závod, tak lyžování v regionu.

Oblíbenost závodu paradoxně stoupla až po tragickém konci expedice.