EET v ostrém provozu spustili loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Od 1. března naskočila povinnost na další podnikatele. Jsou i tací, kteří kvůli tomu přestali podnikat. Výjimky zákon nemaje, vznikly i paradoxní situace, kdy živnostník elektronickou pokladnu mít musí. Respektive od příštího roku se i na něj bude tato povinnost také vztahovat.

Prvomájová Kittelova pouť na Krásné.
OBRAZEM: Na Krásné Prvomájovou Kittlovu pouť zahájila mše svatá

Třeba i v takovém místě, jako jsou pískovcové skály, do nichž je částečně vytesán a částečně vestavěn hrad Rotštejn. „Signál tu je… nahoře na kopci, tady mezi skalami si ani nezatelefonujeme, natož pak připojit se na internet,“ konstatoval jeden z dobrovolníků, který tam chodí pomáhat.

Za pravdu mu dala Hana Talli Hlubučková, kastelánka Rotštejna ze sdružení Ochrana Klokočský skal, které se o hrad a jeho okolí stará. „Na památce není voda, elektřina ani připojení na internet a vzhledem k obsahu železivce v pískovci chvílemi ani signál mobilních operátorů,“ potvrdila. Pro návštěvníky Rotštejna mají turistické vizitky, pohlednice a drobné suvenýry. Elektronickou pokladnu budou zřejmě muset mít od příštího roku i oni.

„A já se ptám: Za vybrané peníze opravujeme památku, platíme řemeslníky, materiál, udržujeme patnáct kilometrů turistické stezky, vyvážíme odpadky ze dvou set třiceti hektarů přírodní rezervace, pečujeme o jednu kapli a patery Boží muka. Proč máme spadat pod povinnost EET?“ popsala činnost neziskové organizace tzv. starého typu, která byla novým občanským zákoníkem transformována na spolek.

S pokladnou a opratěmi v jedné ruce

Trochu úsměvný pohled se naskytl návštěvníkům Prvomájové pouti na Krásné, kteří se rozhodli povozit svou ratolest na westernovém koníkovi. Za drobné mince dostali účtenku.

„Z původního zaměstnání na finančním úřadu mám zkušenosti s daněmi a kontrolami. Chtěla jsem předejít nepříjemnostem a stejně všechny tržby přiznávám,“ okomentovala téma Dana Šeflová, majitelka koní s tím, že jde sice o jednoho člověka na akci navíc, ale pak všechno pasuje na korunu. Povinnost se na ni vztahuje od příštího roku.