Občanské sdružení Svítání se věnuje hiporehabilitaci, což je zastřešující název pro aktivity a terapie pomocí koně, v Libereckém kraji a parajezdectví je jednou z disciplín hiporehabilitace.

"Parajezdectví nabízí lidem se zdravotním postižením realizaci ve sportovní kariéře. Koni je totiž celkem jedno jak moc se my lidé od sebe lišíme a nabízí své partnerství v disciplínách: paradrezúra, paravoltiž, parawestern, paravozatajství a podobně," uvedla Věra Lantelme ze sdružení Svítání.

Rozdíl mezi „para“ a „nepara“ jezdeckými soutěžemi je v tom, že kůň je speciálně vybraný a vycvičený, aby byla zajištěna co největší bezpečnost pro jezdce se zdravotním postižením. Trenéři mají navíc znalost o zdravotním stavu svých jezdců a tomu přizpůsobení jejich tréninku. Aby jezdec dosáhl svých cílů, je potřeba několik vyškolených pomocníků, většinou dobrovolníků. Některé soutěže mají upravená pravidla, ale v některých disciplínách závodí soutěžící s a bez postižení na stejné úrovni.

Konference v jabloneckém Rodinném centru Magnet se zúčastnilo pět přednášejících z celé republiky zastupujíci paravoltiž, paradrezúru a parawestern. Svoji práci prezentovali mimo jiné video ukázkami ze soutěží. "Všichni účastníci byli naprosto překvapeni vysokou úrovní sportovních výkonů, které kolikrát předčili výkony a schopnosti jezdců „zdravých“," poznamanala Věra Lantelme.