Podstatných změn dozná v příštích letech zámecký park na Sychrově. Jeho součástí bude v budoucnu velká zimní zahrada a kavárna pro návštěvníky zámku.
„Tyto, dá se říci společenské prostory, chceme vybudovat v zámecké oranžérii, která je na konci anglického parku. Na tento projekt budeme potřebovat přibližně 20 milionů,“ informoval Deník ředitel nejnavštěvovanější památky Libereckého kraje Miloš Kadlec.
Úpravy oranžerie by měly trvat několik let, problémem jsou však finance. Vedení zámku má na projekt k dispozici zatím jen půldruhého milionu z programu ministerstva kultury na záchranu architektonického dědictví.
„Budeme usilovat o peníze Evropské unie, konkrétně o dotaci z takzvaných Norských fondů. Část potřebných financí zajistí naše výnosy,“ doplnil Miloš Kadlec.
Podle něj se v současné době zpracovává projekt celkové obnovy parku. Ten vychází z dobových plánů. „Naprostou prioritou v parku je však v současnosti obnova vodovodního systému. Ta si vyžádá dalších šest milionů korun,“ konstatoval Kadlec.
Anglický park, který se rozkládá na ploše třiadvaceti hektarů, je výjimečný především sbírkou vzácných stromů, které potřebují dobře zavlažovat. V parku je totiž špatná písčitá půda.
Mezi skvosty zámeckého parku patří sekvoje mamutí, jinan dvoulaločný či liliodendron tulipánokvětý. „Ještě letos začneme práce na nutném ošetření stromů, které nejsou po lednovém orkánu v ideálním stavu,“ uzavřel Kadlec.