Nařízení se týkalo 24 lokalit po celém kraji, šlo například o Ještěd, Smědavu, Brniště či Doksy. Ty se teď vesměs otevřou. „V některých případech možná omezení zůstanou, ať už jde o soukromé, nebo obecní pozemky. Tam je to na rozhodnutí vlastníků,“ upozornil hejtman.

Lidé tak nadále nezaparkují například na centrálním parkovišti u kostela v Hejnicích. „Je to kvůli tomu, že je kostel i klášter zavřený. Auta se mohou rozmístit po Hejnicích, ale nebudou centrálně na jednom místě,“ vysvětlil starosta Jaroslav Demčák.

Třeba v Bedřichově už ale parkoviště otevřeli minulé úterý. Návštěvníky obec vyzvala, aby dodržovali dvoumetrové rozestupy a další vládní nařízení.

Na to, zda lidé zákazy parkování dodržují, dohlíželi i o uplynulém víkendu policisté. Podle mluvčího Vojtěcha Robovského provedli v sobotu 138 kontrol. „Za nerespektování dopravního značení udělili deset blokových pokut příkazem na místě ve výši 8 400 korun. Necelé dvě desítky přestupkových jednání pak oznámili příslušnému správnímu orgánu k projednání,“ popsal.

V neděli podle něj provedli bezmála šedesát kontrol, při nichž rozdali pokuty za 3 800 korun. „Dalších 29 případů oznámili příslušnému správnímu orgánu,“ dodal Robovský.

Podle Půty by i přes rozvolnění opatření měli lidé dál zvažovat, na která místa se vydají a jak velkým shromážděním se vystaví. „To, že ta čísla v tuto chvíli vypadají dobře, je určitě skvělá zpráva. Na druhou stranu je vidět, že populace nemocí zatím nebyla zasažena a v případě, že kontakty narostou, může dojít k nárůstu počtu nemocných,“ dodal hejtman.