„Prostřednictvím zprávy SMS se bude moct platit na všech parkovacích plochách. Přesně od 1. července, kdy vejde v platnost nové nařízení města o výši parkovného,“ říká mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.
Doposud v Jablonci placení parkovného formou SMS pouze testovali, a to na parkovišti na Horním náměstí. A evidentně úspěšně.
„Výhodou elektronického placení je to, že když končí zaplacená doba, přijde majiteli vozidla SMS zpráva, která ho upozorní o vyčerpání času. V takovém případě řidiči stačí k prodloužení jen poslat další textovou zprávu,“ vysvětluje Jana Fričová.
Nyní už zbývá jen vyrobit informační tabule s návodem, jak platit přes SMS, a do začátku letních prázdnin je osadit na jednotlivá parkoviště.
V praxi to nebude nic složitého, o čemž se řidiči mohli přesvěčit při zmiňovaném zkušebním provozu na Horním náměstí, který probíhal v posledních měsících loňského roku. Řidič, nebo kdokoliv jiný z vozidla pošle sms ve stanoveném tvaru, z něhož bude patrné, o jakou zónu, registrační značku vozidla a dobu parkování se jedná. Obratem mu zpátky přijde zpráva, která platbu buď potvrdí nebo oznámí chybu.
A jak to bude s kontrolami? „Strážníci budou mít u sebe zařízení, kam zadají zónu a registrační značku vozidla a ukáže se jim, zda je parkování zaplacené přes sms nebo ne,“ uzavřela Jana Fričová.
Oslovení řidiči tuto možnost vítají. „Nejednou už jsem dostal botičku, protože jsem někde zaplatil třeba na dvě hodiny s tím, že když se zdržím, tak parkovné doplatím. Když mi to bude smskou připomenuto, uvítám to,“ řekl Deníku šestatřicetiletý Martin z Jablonce.