Za první hodinu parkování zaplatí řidič v Jablonci deset nebo až dvacet korun. Záleží, kam svého přítele na čtyřech kolech umístí. Novinkou, zaplacení pomocí SMS zprávy, si řidič sice zjednoduší placení, ale vyjde ho podstatně dráž.

Zkušební provoz SMS placení by město chtělo zahájit na parkovišti na Horním náměstí zhruba za čtrnáct dní.

„V současné době zaplatí řidič na Horním náměstí za každou započatou hodinu deset korun. S novou službou to bude o tři koruny více,“ uvedla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová s tím, že tři koruny navíc půjdou operátorovi.

Systém by měl fungovat asi takto: klient zaparkuje svůj vůz na Horním náměstí, na číslo telefonu uvedené na parkovacím automatu pošle SMS, která bude obsahovat SPZ jeho vozu. Do dvaceti sekund obdrží potvrzení o zaplaceném parkovném společně s informací o částce, čase, do kdy platí uhrazené parkovné, o parkovací zóně a SPZ vozidla.

Před skončením zaplacené parkovací doby dostane klient SMS nabízející možnost prodloužení parkovného.

Pokud by se systém SMS parkovného osvědčil, zavedli by ho i na dalších místech v centru města, kde jsou v současné době parkovací automaty. „Zatím zůstává platný ceník, který byl schválen prvního dubna v loňském roce. Pokud dojde k rozšíření placení parkovného pomocí SMS, upraví se i ceny parkovného,“ informoval vedoucí dopravního a silničního úřadu Jan Vojíř.Kontrolovat parkovné bude městská policie s mobilními terminály.

Policista zadá SPZ s lokalitou parkoviště a objeví se mu číslo tiketu s platností zaplaceno ano či ne, parkovací zónou a datem včetně času, do kdy je lístek platný.
Ačkoliv bude možné platit parkovné prostřednictvím SMS, zachovají při zkušebním provozu i systém parkovacích automatů a plateb v hotovosti za původní cenu. „Ovšem bez nadstandardních služeb upozorňujících na končící dobu zaplaceného parkování,“ dodala Fričová.

Jablonecká radnice upravila ceny parkovného již v loňském roce. Přestože tak chtěli podle slov místostarosty Lukáše Pletichy vyjít vstříc lidem, kteří si potřebují zaparkovat a odběhnout a tedy snížit cenu za prvních patnáct minut, těm co parkují déle, se parkování rapidně prodražilo.

„Před více jak rokem jsem parkovala vždy u bývalé Jabloně někdy i půl dne a zaplatila jsem zhruba čtyřicet korun, nyní nechat stát auto půl dne na tomto navíc neupraveném parkovišti je nemyslitelné, nedoplatila bych se,“ poznamenala Šárka z Jablonce nad Nisou.