Odpolední kroužky jsou zakázané, rodiče ještě v práci. V Jablonci řeší množící se partičky nezletilých v ulicích, které pokřikují na procházející a baví se tím, že jim pod nohy házejí petardy. Lidé volají po větší aktivitě strážníků.

Jeden z rodičů zveřejnil případ, kdy na silvestra po 16. hodině v Jablonci – Mšeně na jejich jedenáctiletou dceru zaútočila skupinka mladistvých. Policisté toto údajné slovní a fyzické napadení vyšetřují. Dívka neutrpěla žádné zranění. „Napadlo ji asi dvacet výrostků ze známé party, která se pohybuje okolo mšenského hypermarketu, okolních parcích a dětských hřištích, kde poslouchají hlasitou hudbu a často obtěžují kolemjdoucí výbuchy petard a vulgárními poznámkami,“ popsal jeden z rodičů na sociálních sítích.

Mšenští policisté věc kvalifikovali jako přestupek proti občanskému soužití a vyšetřují okolnosti. Hledají několik podezřelých osob. „Vzhledem k probíhajícímu šetření a především s ohledem na věk nezletilé dívky nebudeme k případu nyní poskytovat detailnější informace,“ sdělila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová.

Jenže případ rozpoutal po jeho zveřejnění na sociálních sítích davové šílenství, zprávu komentují a sdílejí tisíce lidí. Nadávají na party mladistvých, soucítí s napadenou. A přidávají vlastní zkušenosti. „Jedna partička, dobře dvacet dětí. Pokřikují, kouří, projíždějí se na koloběžkách riskantně mezi lidmi, sem tam hodí nějakou pyrotechniku a baví se tím, že se člověk lekne,“ přiblížila Jitka Volková ze sídliště Mšeno.

Sedmatřicetiletá Lenka bydlící na stejném sídlišti má za sebou také nehezký zážitek. „Když jsem procházela s kočárkem kolem tří chlapců z té party, hodili za námi skleněnou láhev. Ta se samozřejmě rozbila, já se lekla, kluk mi leknutím začal brečet. A oni se smáli,“ popsala.

Podobné situace zažila i mladá žena, která se sem nedávno nastěhovala. „Musím říct, že je to něco šíleného. Respekt nulový, cigára u huby, u hypermarketu si říkají o to, aby jim někdo dospělý koupil rum, petardy nám lítají pod okny, řev a člověk nic nezmůže,“ povzdechla si.

Lidé volají po větší frekvenci hlídek městské policie. Strážníci ale mají plné ruce práce s dětmi školou povinnými po celém městě. „Z důvodu absence výuky při opatřeních proti šíření koronaviru dochází na veřejných místech k větší koncentraci mládeže, a to po celý den,“ popsal strážník pověřený velením městské policie Michal Švarc. Podobné problémy řešili v minulosti strážníci třeba i v lokalitě Nová Pasířská a Tyršův park. Situaci uklidnilo až otevření nové služebny strážníků a instalace dalších kamer městského systému.

Strážníci a policisté prý mají svázané ruce. „Strážník může pouze to, co mu zákon umožňuje. Tedy pokud dochází ke koncentraci mládeže ve skupinkách, které jsou vnímány okolím negativně, ale z pohledu zákona se ničeho nedopouští, může tuto skupinku pouze vizuálně pozorovat,“ vysvětlil Švarc.

Shlukování lidí v pátém, nejhorším stupni přitom protiepidemický systém PES zakazuje. Výrostci si z toho podle Švarce nic nedělají. „Když je jich více na místě, jak uvidí hlídku, odskočí od sebe na ty dva metry. Stejně tak, když je pozorujeme, rozestupy dodržují. Navíc se shromažďují hlavně v místech, kde vědí, že tam nedosáhnou kamery,“ podotkl.

Někteří lidé mají pro party mladistvých pochopení. „Kroužky jsou zakázané, rodiče v práci, děcka tím pádem na ulici. Za ten bezmála rok klackovatí,“ popsala problém další z maminek Denisa.

V poslední době nejde v Jablonci o jediný přestupek, které spáchaly děti. Na konci října loňského roku si dva chlapci ve věku 11 a 12 let vybrali za terč pro vybití frustrace dětské hřiště, přesněji skluzavky a oplocení hřiště v ulici Pasířská. Ve stejném měsíci zveřejnilo jablonecké Muzeum skla a bižuterie informaci o tom, že v červnu mladistvý vandal před svými kamarády rozbil jednu ze skleněných výplní přístavby muzea jen pár dní po jeho otevření. Tím způsobil škodu přes dvě stě tisíc korun.