Pavel Žur zemřel nečekaně v úterý 27. června ve věku pouhých 57 let na zástavu srdce. „Za jeho Parte. Pavel ŽurZdroj: Město Jablonecdlouholetou a obětavou práci pro město i společnost mu děkujeme,“ kondoloval jablonecký primátor Miloš Vele. „Je to nečekaná a smutná zpráva. S panem ředitelem jsme se znali a spolupracovali, čtyři roky byl krajským zastupitelem. Pro kulturní život nejen v Jablonci vykonal mnoho dobrého. Upřímnou soustrast všem jeho blízkým," reagoval hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Ředitel místního divadla, sbormistr, producent a regionální politik se narodil 5. května 1966 v Jablonci nad Nisou. Vystudoval jablonecké gymnázium a poté učitelsství prvního stupně a hudební výchovu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Od roku 1990 působil jako učitel a sbormistr úspěšného dětského pěveckého sboru Vrabčáci.

Pavel Žur a Lucie Bílá na archivní fotografii.
Pavel Žur v rozhovoru pro Deník: Oslovit Lucii Bílou byla troufalost, ale vyšla

Od roku 1999 řídil jablonecké divadlo. V roce 2011 se stal zároveň ředitelem Městského Tylova divadla v Kutné Hoře. Kvůli souběhu funkcí byl však 27. června 2012 z kutnohorského divadla odvolán, jablonecké řídil dál až do své smrti.

Pavel Žur se velmi zasloužil o kulturní dění v Jablonci nad Nisou, byl producentem řady pěveckých a hudebním projektů. Mezi nejznámější patří regionální soutěž zpěváků, kterou pořádali v Jablonci od roku 2010, Hvězdy pod Ještědem. Další je Jablonecký hudební festival nebo Město plné tónů. Spolupracoval s řadou českých předních umělců, které do Jablonce zval. V místním divadle tak lidé mohli slyšet Lucii Bílou, Davida Deyla, Jana Smigmatora, Bohuše Matuše nebo Evu Urbanovou. Byl také členem zastupitelstva města Jablonec nad Nisou za hnutí Pro Jablonec.