Kauza úmrtí očkovaného seniora na covid v Domově důchodců Velké Hamry má pokračování. Advokátní kancelář spolupracující s občanskou iniciativou Zdravé fórum zaslala řediteli domova Čestmíru Skrbkovi předžalobní výzvu k tomu, aby se omluvil pečovatelce, kterou údajně nepřímo křivě obvinil z podílu na úmrtí klienta domova.

Čestmír Skrbek podle advokátů zveřejnil nepodložené a nepravdivé informace týkající se úmrtí seniora. „Nepřímo obvinil z podílu na této smrti jednu z pečovatelek domova. Zveřejnil rovněž informace o jejím zdravotním stavu a o zdravotním stavu její rodiny. Jeho jednání považuji za protiprávní a mám podezření, že mohlo naplnit i skutkovou podstatu některého z trestných činů,“ řekl právní zástupce poškozené a spoluzakladatel Zdravého fóra Tomáš Nielsen.

K případu došlo na přelomu května a června letošního roku. Klient domova tehdy zkolaboval a během několika dní zemřel v nemocnici na komplikace spojené s onemocněním covid-19.

Všichni klienti domova byli plošně oočkováni v lednu, podle dostupných studií tak nemusel mít zesnulý senior už žádné protilátky. 

PCR testy pak odhalily přítomnost koronaviru u dalších klientů, ale i mezi personálem. Pozitivní test pak poukázal i na pečovatelku z takzvané přímé péče, která se o posléze zesnulého seniora starala.

Ředitel domova tuto informaci zveřejnil v médiích. „Očkovaní jsou všichni naši klienti. Bohužel sedm zaměstnanců, mezi nimi i ošetřovatelka z přímé péče, očkování odmítlo i přes to, že jsem se je snažil přesvědčit,“ přiblížil ředitel domova Čestmír Skrbek. „Zatím to není potvrzené, ale jedna neočkovaná pečovatelka nám na koronavirus onemocněla a celá její rodina. A zrovna na oddělení, kde pracuje, se u dvou seniorů objevil covid,“ doplnil ředitel pro ČTK.

Teď čelí předžalobní výzvě podpořené některými kapacitami z oboru mikrobiologie či imunologie. Ti potvrzují, že názor, že by odmítnutím očkování člověk mohl způsobit smrt jiného člověka, je demagogický. „Nákazu navíc může přenést na jiného člověka i člověk očkovaný. Dosud nevíme, kolik procent očkovaných může být šiřitelem. Dokonce i Státní ústav pro kontrolu léčiv předběžně uvádí, že očkování vakcínou Comirnaty snižuje riziko přenosu nákazy na jiné osoby o 40 až 60 procent. Samozřejmě to ale může být i méně,“ přiblížila viroložka a předsedkyně Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků Hana Zelená.

Podle advokátní kanceláře překročil ředitel domova důchodců meze nejen svých oprávnění, ale také základních pravidel lidskosti a způsobil pečovatelce domova i její rodině trauma.

Jaký byl motiv?

Pečovatelka se pak podle iniciativy Zdravé fórum stala jednou z prvních obětí současné očkovací kampaně. Iniciativa hodlá přezkoumat poměry v domově důchodců. „Jakož i pravdivost informací, které naznačují, že motiv pana ředitele mohl být mnohem přízemnější, než je ochrana práv klientů domova,“ dodal Tomáš Nielsen.

„Jsme přesvědčeni, že za podobná úmrtí je odpovědný dnešní zcela neobjektivní ráz očkovací kampaně, který v očkovaných lidech vyvolává falešný pocit bezpečí a vede k nepochopitelnému rozdělování společnosti na očkované a neočkované,“ zmínil člen odborné skupiny Zdravého fóra pro právo Ondřej Svoboda.

Čestmír Skrbek se k případu odmítl vyjádřit. „Zatím jsem předžalobní výzvu neobdržel, tedy nemohu nic komentovat,“ sdělil ve středu dopoledne.

Iniciativa Zdravé fórum se před časem postavila i za ředitele Waldorfské školy v Semilech, který nevyžadoval po dětech antigenní testy ani nošení roušek ve škole. Byl za to z funkce odvolán zřizovatelem, konkrétněji semilskými radními.