Tři žáci v současné době chybějí v docházce do Základní školy v Koberovech, aby v ní mohli zachovat tři malotřídky. Při počtu 39 žáků by měli snížit počet vyučujících o jeden pracovní úvazek, a tak zrušit jednu třídu.

„Tak jsme ale neučinili, jelikož bychom museli udělat novou strukturu výuky a ze třech malotřídek by zůstaly jen dvě. S kolegyněmi jsme nalezly náhradní řešení, a to vyučovat na částečný úvazek s tím, že dvě až tři hodiny týdně odučíme zdarma,“ vysvětlila ředitelka místní základní školy Olga Makrlíková, která za to viní nešťastně nastavený systém, který hovoří, že při odchodu jednoho žáka, při celkovém počtu čtyřiceti dvou, ve škole dojde ke zkrácení o celý jeden pracovní úvazek vyučujícího.

Rozhodnutí závisí na jediné rodině

„To je veliký skok, který záleží jen na jedné rodině, která má možnost poslat svoji ratolest na jinou školu,“ doplnila ředitelka ZŠ v Koberovech.
Mzdové náklady na učitele by v případě nutnosti mohla doplatit obec. Zastupitelstvem však musí projít návrh, zda je nutný současný počet učitelů.

„Zatím se ředitelka, která rozhoduje o personálních věcech, s tímto požadavkem na obec oficiálně neobrátila. Jako obec hradíme provozní náklady školy,“ sdělil starosta Koberov Jindřich Kvapil.

V Albrechticích požádali o výjimku

Variantu výjimky, neboli dofinancování mzdových nákladů ze strany obce, zvolila před více než pěti lety Základní škola v Albrechticích, kde mají malotřídky dvě.

„Kdybychom přišli o více jak tři děti, byl by to problém. V případě nutnosti bychom opět zažádali o výjimku,“ podotkla ředitelka Základní školy v Albrechticích Hana Janušková s tím, že v současné době mají dvacet sedm dětí na škole a příští rok očekávají stejný počet.

„Dvacet čtyři dětí by bylo ještě v normě, takže obavy z nedostatku žáků nemáme,“ doplnila Janušková. I v Koberovech počítají na příští rok se stejným počtem žáků.

Kvůli jednomu žákovi nechtějí propouštět

Základní školu v Koberovech mělo ještě před prázdninami loňského roku navštěvovat čtyřicet tři dětí a vedení školy by nemuselo řešit problém s nedostatečným počtem dětí a snížením počtu zaměstnanců, tedy na 2,86 pracovního úvazku.

„Během letních prázdnin si však rodiče od dvou žáků rozmysleli, že dají děti do základní školy v Železném Brodě nebo do Turnova a dvě rodiny se během roku odstěhovaly,“ okomentovala současný stav ředitelka Olga Makrlíková.

Slova ředitelky doplnil starosta Jindřich Kvapil. „Kdyby všechny děti z Koberov chodily do místní školy, je po problému. Přitom naše základní škola má nadstandardní vybavení. Za poslední léta jsme do ní investovali miliony korun,“ míní starosta.

Limit nastavili na krajském úřadě

Podle ředitelky by nešťastně nastavenému systému pomohlo, kdyby kraj nastavil vůli limitu, který je nyní jasně dán – dvaačtyřicet žáků, například rozmezí pěti žáků při snižování pracovního úvazku.

Školy získávají peníze na mzdové náklady od ministerstva školství přes kraj. Čím více žáků, tím více škola dostane peněz. „Vyučovat dvě až tři hodiny zdarma bylo naše dobrovolné rozhodnutí, protože máme zájem školu zachovat,“ uzavřela ředitelka Olga Makrlíková s tím, že na škole působí pět vyučujících včetně jí, každý na pokrácený úvazek.