V pondělí pokračovalo krásné počasí téměř bezvětří a letadla naplnění mletým vápencem mířila nad přehradu od příchovického kostela co deset minut. „Na louce pod kostelem je plnili z auta," informovali fotografové, kteří si tu podívanou nechtěli nechat ujít.

Letos se totiž tímto způsobem vylepšuje voda v Souši naposledy. Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK), které akci platí, mají připravenu na příště jinou metodu. Šanci na podívanou tak máte, pokud se počasí trochu umoudří, právě dnes, kdy je připravena druhá polovina vápence, jež má skončit v přehradě.

„Vápní se po dvou letech, loni v zimě nebyl téměř žádný sníh, a tak k tomu nebyl důvod," řekla Iveta Kardianová, mluvčí SčVK. Jemně mletý vápenec, který má snížit kyselost vody a zlepšit její kvalitu, rozprašuje nad vodní hladinou letadlo. Připravili jej z Krkonoš zhruba sto tun.

Jarní vápnění přehrady Souš se provádí od roku 1996. „Metoda je odvozena ze zkušeností získaných vápněním kyselých jezer ve Skandinávii," doplnila Kardianová. Vápenec pomáhá snižovat koncentrace problematických látek ve vodě, zejména hliníku, a její kyselost.

Jizerské hory leží na přirozeně kyselém podloží žule. Kyselá jsou i rašeliniště v povodí Souše, zabírajícím 14 kilometrů čtverečních. Na kyselosti vody v přehradě se významně podílí tající sníh. Nejhorší je kvůli tomu situace právě na jaře, později už voda v přítocích tak kyselá není a další vápnění není nutné.

Vápnění naplánovali na dva dny. Množství použitého vápence závisí na tom, jak rychle se podaří zvýšit pH vody. V pondělí ráno naměřili vodohospodáři pH vody v nádrži 5,2 až 5,3. Vápněním by se měla hodnota zvýšit na 6,5 až 6,7. „Byly doby, kdy voda mívala kyselost i 4,2, v té době tady nebyly žádné ryby, nedařilo se v tom ani sivenu americkému, který je dost odolný," uvedl Rederer. Extrémně kyselá byla voda v nádrži od 60. let minulého století, kdy Jizerské hory zatěžovaly exhalace a kyselé deště. V 90. letech se začala situace zlepšovat a vápnění tomu ještě pomohlo.

Souš je součástí soustavy retenčních nádrží, které byly v oblasti Jizerských hor postaveny na začátku 20. století jako ochrana před velkou vodou. Přehrada na Černé Desné byla dokončena v roce 1915. V 60. letech začala Souš sloužit jako zdroj pitné vody pro obyvatele Jablonecka a Tanvaldska, i to je důvod, proč se voda vápní.