V centrální části obce Pěnčín probíhá velká rekonstrukce sportovního areálu v těsném sousedství zdejší základní školy. Už se rýsuje multifunkční hřiště. Po něm přijde na řadu sousední hřiště fotbalové.

V Pěnčíně jsou dvě hřiště hned vedle sebe a v sousedství hlavní silnice protínající obec. Na dolním hřišti probíhají fotbalové soutěže. Vrchní vypadalo podobně, tady ale převážně hrají děti nebo hobby fotbalisté. Obě plochy v Pěnčíně na Jablonecku nenabízely kdovíjaký komfort. I to pro fotbalisty FC Pěnčín je hrbolaté, jak zaprší, jsou na obou plochách kaluže. Vše se má ale výrazně zlepšit.

Základem je odvodnění celého areálu. Meliorační trubky svedou vodu do čtyřicetikubíkové nádrže pod hřišti. „Voda z ní se pak bude používat na kropení nového trávníku na hřišti fotbalovém,“ přiblížil stavbyvedoucí společnosti VYSSPA Sport Technology a. S., která rekonstrukci provádí, Ladislav Dolejšek.

Pěnčínu se podařilo dosáhnout na dotace, z vysoutěžené částky za opravu areálu přes 53 milionů korun přijde na účet obce 26 milionů z dotace Národní sportovní agentury, 7,5 milionu doplatí Liberecký kraj. Zbytek zaplatí Pěnčín ze svého a na část si vezme úvěr. „Už v únoru začala demolice starých kabin,“ přiblížil starosta obce Ivan Matějček. Kabiny nahradí nový objekt, ve kterém najdou menší zázemí i žáci, kteří budou areál využívat pro hodiny tělocviku.

Jako první pak přišlo na řadu horní, tedy hobby část sportoviště. Tady vzniká multifunkční hřiště a běžecký ovál. Půlkruhy mezi oválem a hřištěm budou vyplněny třeba prostorem pro skok do dálky, hod koulí nebo workoutovými prvky.

Radnice v Jablonci nad Nisou rozhodnutím Vlády ČR od 1. července národní kulturní památkou.
Nová etapa obnovy radnice v Jablonci. Město chce peníze na dveře a balkon

Nové multifunkční hřiště bude na rozdíl od dnešního stavu oplocené a uzamykatelné. „Bude sloužit jak pro potřeby školy, která sídlí v bezprostředním sousedství areálu, tak pro zdejší sportovní spolky, oddíly a veřejnost. Přemýšlíme nad systémem nějakých předobjednávek tak, aby si sem mohly jít zahrát i místní děti,“ doplnil starosta.

S nadějemi vzhlížejí k projektu na místní základní škole, která k areálu hřišť bezprostředně přiléhá. Dosud při venkovních hodinách tělocviku s dětmi improvizují. Na starém hřišti spíše hrají klasické hry jako vybíjenou nebo fotbal. „Samozřejmě že nám výstavba hřiště tělocvik zatraktivní a snad i přitáhne více dětí ke sportu. Požádali jsme obec, aby do projektu zařadila i stanoviště pro vrh koulí, což projekt zdražilo jen nepatrně. Ať si vrh koulí mohou děti vyzkoušet, mnohdy o tomto sportu kolují výmysly,“ vysvětlil ředitel ZŠ Pěnčín Martin Zicháček.

Mohlo by se vám líbit: V Lučanech nad Nisou vznikají matrace srovnatelné se světovou špičkou 

Zdroj: Jan Sedlák