Už letos tady začne čilý stavební ruch. Pěnčínu se podařilo dosáhnout na dotace, z vysoutěžené částky za opravu areálu přes 54 milionů korun přijde na účet obce 70 procent, tedy něco kolem 38 milionů. Zbytek zaplatí Pěnčín ze svého a na část si vezme úvěr.

„Už jsme předali stavbu zhotoviteli, a jakmile to počasí dovolí, začne se zemními pracemi. Ale už v únoru by měla začít demolice starých kabin,“ přiblížil starosta obce Ivan Matějček.

Jako první pak přijde na řadu horní, tedy hobby hřiště. Tady vznikne multifunkční hřiště s umělou trávou a běžecký ovál. Půlkruhy mezi oválem a hřištěm budou vyplněny třeba prostorem pro skok do dálky nebo workoutovými prvky. Kabiny zde nahradí nový objekt, kde najdou menší zázemí i žáci, kteří budou areál využívat pro hodiny tělocviku.

Anna Klápšťová alias Anička z první řady soutěže Peče celá země dnes.
Peče celá země změnila život cukrářce z Jablonecka, prozradila zákulisí pořadu

Nové multifunkční hřiště bude na rozdíl od dnešního stavu oplocené a uzamykatelné. „Bude sloužit jak pro potřeby školy, která sídlí v bezprostředním sousedství areálu, tak pro zdejší sportovní spolky a oddíly a veřejnost. Přemýšlíme nad systémem nějakých předobjednávek tak, aby si sem mohly jít zahrát i místní děti,“ doplnil starosta.

„Musíme ale počítat s tím, že se harmonogram prací může měnit. Uvidíme, jak vše půjde,“ poznamenal místostarosta Michal Bernat. Součástí stavby je totiž odvodnění ploch, kdy se neví, na jaké podloží stavaři narazí. Travnaté hřiště na nejpopulárnější míčovou hru pak bude ještě osazeno zavlažováním.

Projekt neřeší výstavbu nové tribuny, naopak počítá s velkou akumulační nádrží, kam bude primárně odtékat voda ze hřišť. Nachystanou vodu pak mohou využívat například místní hasiči.

Restaurace Radnice v Jablonci nad Nisou. Tady čepují jen piva z Pivovaru Svijany.
Vyšší DPH pohnulo s cenou piva. Víte, kolik dnes stojí na Jablonecku Svijany?

Místní fotbalový klub FC Pěnčín hraje v tomto roce krajský přebor, jeho B tým pak I. krajskou A třídu. „Určitě se na nové hřiště k se zázemím těšíme. Nejhorší problém na stávajícím hřišti je v drenážích, ty trubky se za ta léta zanesly a mnohdy nám tam stojí voda. Jinak ale žádný zásadnější problém naše hřiště nevykazuje,“ přiblížil prezident oddílu FC Pěnčín Jaroslav Strnad.

S ještě většími nadějemi vzhlížejí k projektu na místní základní škole, která k areálu hřišť bezprostředně přiléhá. Dosud při venkovních hodinách tělocviku s dětmi improvizují. Na starém hřišti spíše hrají klasické hry jako vybíjenou nebo fotbal. „Samozřejmě by nám výstavba hřiště tělocvik zatraktivnila a snad i přitáhla více dětí ke sportu. Dokonce jsme požádali obec, aby do projektu zařadila i stanoviště pro vrh koulí, což projekt zdražilo jen nepatrně. Ať si vrh koulí mohou děti vyzkoušet, mnohdy o tomto sportu kolují výmysly,“ vysvětlil ředitel ZŠ Pěnčín Martin Zicháček.

Projekt rekonstrukce obou hřišť byl původně spočítán na necelých 60 milionů korun a obec ještě před rokem počítala s tím, že ho mohou prodražit rostoucí ceny materiálů a práce. Za poslední dobu se ale situace stabilizovala, celková vysoutěžená cena tak činí 54 milionů korun.