Pondělní jednání zastupitelstva obce Pěnčín mělo hlavní bod programu zvolit starostu a místostarostu. Před čtrnácti dny totiž volba představitelů obce skončila nezdarem, když jediný kandidát Pavel Šourek odmítl kandidaturu s tím, že se chce věnovat podnikání.

Na jiném kandidátovi se tehdy zastupitelé neshodli. „Už se tady moc politikařilo,“ poznamenal jeden z místních obyvatel, který pozorně sledoval obě jednání.

„Zvolí paní Paldusovou, jiná cesta, schůdná pro zastupitele není,“ věděl již předem druhý z přítomných.

Jednání zastupitelstva na Pěnčíně bývají hojně navštívena a nejinak tomu bylo i v pondělí. Na polovičce připravených míst k sezení byly dokonce jakési místenky, takový byl zájem místních o volby starosty.

Jednání zahájil odstupující starosta Milan Špika. Přivítal všech jedenáct nově zvolených zastupitelů. Ustavila se volební a návrhová komise a šlo se na věc.

Jediným kandidátem byla nakonec právě již vzpomínaná Vladimíra Paldusová. Ta obec vedla již v minulosti po dvě volební období, tedy po osm let. A deseti hlasy se stala staronovou starostkou obce, která zřejmě zanedlouho překročí počtem obyvatel dvoutisícovou hranici.

„Baví mne práce s lidmi a pro lidi. Úřad znám. Budu se snažit pracovat co nejlépe, dotáhnout rozdělané projekty a jít do nových,“ poznamenala Paldusová.

Místostarostou byl zvolen místní živnostník Michal Bernat. Celou situaci ale vyhrotilo, že místostarosta na Pěnčíně bude uvolněným, tedy placeným postem.

A nové zastupitelstvo zároveň odsouhlasilo snížení počtu úřednic. Ty byly na úřadě tři, nově tedy jen dvě. Na toto téma se strhla diskuse, kdy někteří zastupitelé byli pro důkladné zvážení. „Podle mně by mělo být snížení počtu zaměstnanců rázným krokem,“ odpověděl Bernat.

Proti se ohradil již bývalý starosta Milan Špika. „Myslím si, že tak zásadní rozhodnutí hned na začátku volebního období není dobré. Vedení by se mělo s chodem úřadu seznámit a až poté někoho propustit,“ uvedl Špika.

Podle jeho slov by mohlo mít propuštění úřednice neblahé následky, které by se mohli za několik měsíců složitě řešit nástupem nové síly. „Chceme budovat moderní úřad, administrativa narůstá. Myslím, že se tímto krokem vracíme dvacet let zpátky,“ doplnil Špika.

Nově zvolení pěnčínští zastupitelé dále zvolili finanční a kontrolní výbor, vzali na vědomí návrh rozpočtu na příští rok, jednali o pronájmu pozemků od státního podniku Lesy ČR ohledně možného lyžařského areálu nebo na možné vyvlastňovací řízení na pozemky pod silnicí do části obce Huť.